ČIFO - Najdete nás na Facebooku!

Od října budou banky výrazně jinak posuzovat příjmy žadatele při posouzení, zda mu půjčí peníze. Nově by celková výše žadatele o hypotéku neměla překročit devíti násobek jeho ročního čistého příjmu. To však není vše. Žadatel by zároveň neměl splácet více než 45% čistého měsíčního příjmu.

Ceny nemovitostí v Česku v roce 2017 stouply v průměru o 16%, jsou však lokality, kde v posledních 2 letech narostly ceny nemovitostí o 50% a více. Lidé si díky rekordně nízkým úrokovým sazbám pořizovali nemovitosti nejen k vlastnímu bydlení a rekreaci, ale také k investici a dalšímu pronájmu nebo spekulaci.

Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka jsou aktuálně nemovitosti nadhodnocené cca o 15%, přitom před 2 lety ještě nebylo zaznamenáno žádné nadhodnocení nemovitostí. Česká národní banky proti této bublině podniká aktivní kroky, které v konečném důsledku vedou k omezení dostupnosti hypotečních úvěrů. Od dubna 2017 by banky měly poskytovat hypotéky jen do 80% odhadní ceny nemovitosti a do 90% pouze omezenému počtu žadatelů.

Podle nových podmínek se dá odhadnout, že se maximální dosažitelná částka sníží zhruba o 1/3. Pokud tedy dnes žadatel s čistým příjmem kolem 20.000 Kč měsíčně dosáhne na hypotéku ve výši až 3.000.000 Kč, od října mu banka půjčí maximálně 2.000.000 Kč. Vzhledem k předpokladu postupného růstu úrokových sazeb jde o přirozenou snahu ČNB zabránit existenčním problémům splácejících v období změny úrokových sazeb po ukončení prvního období fixace. Tam je totiž pravděpodobné navýšení měsíční splátky hypotéky až o několik tisíc korun měsíčně a domácnosti, které splácejí „na doraz“ se pak mohou dostat do finančních problémů.

Zvažujete-li vyřízení hypotečního úvěru, je dobré si zajistit sazby podle nynějších podmínek. Totéž platí při změně fixace, kde není problém již rok předem smluvně garantovat nynější úrokové sazby.

Více informací vám poskytnou naši specialisté. Pro vás nepříjemné papírování, pro nás každodenní rutina. Díky našim specialistům lze říci, že banka dojde k vám domů, pokud nemáte čas obcházet jednotlivé banky a pročítat si obchodní podmínky. Neváhejte nás kontaktovat.