ČIFO - Najdete nás na Facebooku!

Hurá, zvolal ráno živnostník Kamil Nedůvěřivý, který většinu života pracoval jako stolař. Konečně jsem se dočkal, dnes jdu naposledy do práce a od zítřka mám nárok na starobní důchod. Bolavá záda už mu stejně v jeho 68 letech nedovolují manuálně pracovat a proto po večerní bujaré rozlučce s kamarády, vyrazil následující den vyřizovat formality kvůli svému vysněnému důchodu.

Následovala studená sprcha v podobě sdělení paní za přepážkou, která řekla klidným hlasem „čtyři tisíce osm set korun“. Nevěděl jsem, že se důchody vyplácí týdně, ale co, jestli mi to pošlete najednou, nebo po týdnech, na tom nesejde. Tady máte číslo mého účtu. Pane Nedůvěřivý, starobní důchody jsou vypláceny 1 x v měsíci.
Poté co jsem se probral v nemocničním pokoji, kde mi bylo sděleno, že mě sem převezli z České správy sociálního zabezpečení poté, co se mi zamotala hlava a ztratil jsem vědomí. Začal jsem přemýšlet, co dále s mou situací. Vždyť sestra Alena, pracující celý život na úřadě, má důchod o 7.000 Kč vyšší a ještě si naspořila slušné peníze v nějakých fondech, kterým já nevěřil. V případě nemocenské na tom byla také výrazně lépe, navíc placené dovolené, stravenky…, jak k tomu přijdu? Jen za inkaso platím o tisícovku více, než mi paní sdělila. Naspořeno nemám nic, protože fondům a pojišťovnám nevěřím…
Podobné příběhy bohužel nejsou již v dnešní době výjimkou. Živnostníci, kteří se snaží minimalizovat daňovou zátěž, si často neuvědomují, že z minimálních odvodů jim bude v důchodovém věku vyměřen minimální starobní důchod. V případě, že si nezačnou dlouhodobě odkládat peníze stranou, mohou se dostat do vážných existenčních problémů.
Nechcete-li být závislí na pomoci Vašich dětí, které by vůči Vám mohly mít soudně přiznanou vyživovací povinnost, nechcete-li se dostat do existenčních potíží, prodat majetek a jít do nájmu (v lepším případě), nespoléhejte v budoucnu na stát, ale na pouze SEBE. Odpovědnost za svou budoucnost máte pouze VY. Nevymlouvejte se, že se důchodu nedožijete, protože 4 z 5 obyvatel se důchodu dožijí a pravděpodobnost, že se Vás důchod netýká, je 1:5.
Poraďte se s konzultanty pro finanční plánování, pracujících pro Český institut finanční odpovědnosti již dnes, ať jste připraveni na svou budoucnost! Každý rok odkládání Vás bude stát nemalé peníze!