ČIFO - Najdete nás na Facebooku!

O tom, že nevhodně užívaná kreditní karta může přivést svého majitele až do pomyslného finančního pekla je další příběh, který navazuje na školení finanční gramotnosti, ve spolupráci se zaměstnavateli napříč ČR. Jakmile účastníky školení seznamuji se sektorem bankovních produktů, tak vysvětluji na příkladu, jak nebezpečné může být používání kreditní karty, pokud tomu správně neporozumíme.

Příběh č. 11: Kreditka jako „ďábelský nástroj“

Nyní si popíšeme na jednom příběhu, jak může být kreditní karta nebezpečným nástrojem. Jedné paní přišel dopis z banky s následujícím textem: Vážená paní, zasíláme Vám kartu s kreditem 20.000 Kč. Stačí podepsat a je to bez závazků. Paní podepsala smlouvu a bylo hotovo.
Nakupování na kreditku se paní velmi líbilo, mohla mít všechno hned a nemusela šetřit a zároveň mohla nakupovat dárky svým blízkým. Jako správná účetní si myslela, že má všechno pod kontrolou a snažila se dlužnou částku vrátit včas, aby využila období bez úroku.
Bylo ale jasné, že jako většina lidí, tak i paní v našem příběhu, tu a tam na splátky zapomenou, což se také stalo. Na setkání se svou přítelkyni bylo vidět, že má nějaké starosti. Přítelkyně na ní naléhala, aby se svěřila s tím, co ji trápí. Paní ji prozradila, že má kreditku a ani její manžel o tom neví, ale že nějak zapomněla zaplatit a když to začala propočítávat, tak ji to nějak nesedělo. Vyšlo jí, že má zaplatit 10.000 Kč + 2.000 Kč z minula. Samozřejmě slíbila, že vše dá do pořádku.
Když už se odhodlala, že to všechno sdělí svému manželovi a na zaplacení dluhu použije společně naspořené peníze, tak napekla buchty, aby byla navozena, ta správná atmosféra a očekávala svého manžela, až se vrátí domů. Jenže…
Manžel se vrátil s novou štípačkou na dřevo a vysvětlil své ženě, že na to použil všechny jejich společné úspory, ale že všechno postupně vrátí.
Nyní zbývalo paní, obrátit se o pomoc na svého syna. Syn samozřejmě mamince pomohl a vybral z bankomatu 10.000 Kč. To byla dlužná částka, o které si paní myslela, že je už konečná. Celá rozradostněná zašla do banky. Tam pracovnici na přepážce předala 12.000 Kč (10.000 Kč dluh + 2.000 Kč dlužná částka za minulý měsíc). Ještě přidala 500 Kč s tím, že by to mělo stačit na penále. Záhy byla vyvedena z omylu. Dlužila na penále 4.567 Kč. Paní totiž teprve zjistila, že penále se počítá z celé půjčené neboli vyčerpané částky. Celá zarmoucená odešla z banky. V příštích dnech obdržela doporučený dopis z banky, ve kterém bylo uvedeno, že pokud do určitého data nezaplatí dluh, tak bude vše předáno exekuční společnosti. Nic ji nezbývalo, než se znovu obrátit o pomoc na svého syna, který zašel s maminkou do banky a celý dluh uhradil. Pak společně kreditní kartu zničili.
Co myslíte, není lepší se obrátit na naše specialisty, kteří Vám ochotně vysvětlí, jak kreditní kartu správně využívat?