Mnohé banky již v březnu začaly nabízet klientům možnost přerušit splátky svých úvěrů. Od 2. poloviny dubna platí vládní opatření mající za cíl klientům bank po dobu 3 / 6 měsíců ulevit. Požádat lze o přerušení do 31.7. nebo 31.10. a splácení je přerušeno od následujícího měsíce od požádání. Lze požádat i dodatečně, např. v srpnu a neplatit v září a říjnu. Mnoho klientů si mylně myslí, že se úvěr „zmrazí“ a jen se o dobu přerušení prodlouží doba splatnosti. V praxi to takto nebude, neboť i banky si peníze, které půjčují klientům, půjčily a platí za ně úrok. Úrok tak bude účtován i při přerušení splátek a banky si jej nechají zaplatit na konci úvěru.
Pomůžeme ONLINE – info@cifo.cz / 736 472 120 (tel., viber, sms)
Klienti mají na výběr několik variant:
- Přerušit splátky zcela – na 3 / 6 měsíců – dle vlastní volby
- Platit bance pouze úrok a jistinu nesplácet až 12 měsíců
Příklady, na kolik přerušení splácení úvěru ve skutečnosti vychází:
SPOTŘEBITELSKÝ ÚVĚR – aktuální dlužná částka 100.000 Kč – úrok 9% p.a., splátka 2500 Kč
- Přerušení splácení na 6 měsíců – bance neplatím nic, ale naskakuje mi úrok stále ve stejné výši, protože nesplácím jistinu (dluh), a to 750 Kč měsíčně. Po 6ti měsících začnu zase splácet 2.500 Kč, splatnost úvěru se o tuto dobru prodlouží + mi naskočil úrok navíc ve výši 4.500 Kč, který budu muset doplatit v poslední navýšené splátce (ta by činila 2500 + 4500) nebo bude rozložen do dalších 2 měsíců navíc. A to se bavíme o stotisícovém úvěru.
Poměrně si tak můžete přepočítat jakýkoliv úvěr:
- Každých 100.000 Kč ročně stojí každé procento úroku 1.000 kč ročně na úroku, neboli 83 Kč měsíčně. Při půjčce 200.000 Kč a úrokové sazbě 9 % si vypočtete 9% z 200 tis. / 12 měs = 1500 Kč měsíčně na úroku. Tuto částku budete muset své bance zaplatit (doplatit) při přerušení splácení. Přerušení tedy rozhodně není ZDARMA a půjčka se skutečně „nezmrazí“, ale v danou chvíli Vám může pomoci přečkat finančně období poklesu příjmu a pak standardně pokračovat ve splácení. Holt, i když v TV slýcháme, že i banku můžeme mít rádi, tak i banka musí vydělávat, krizi navzdory.
HYPOTÉKA – aktuální dlužná částka 1.000.000 Kč – úrok 2,4% p.a. = 24.000 Kč roční úrok placený bance / 12 měs. = 2.000 Kč měs. úrok
- Klient zcela přeruší splácení hypotéky na 6 měsíců. Doba splácení se zpravidla prodlouží o 8 měsíců, aby poslední splátka nebyla výrazně navýšena o doplatek úroku. Banka při 6měsíčním přerušení splácení klientovi naúčtuje 12.000 Kč na úroku a tento doplatí v posledních 2 splátkách navíc ke sjednané době splácení. Většinou to funguje tak, že při přerušení o 3 měsíce se úvěr prodlouží o 4 měsíce!
- Druhou možností, kterou banky nabízejí je dočasné přerušení splátek jistiny a po tuto dobu klient splácí pouze úrok, aby se mu nekumuloval jako v předchozím příkladu. Klient by tak místo 4500 měsíčně platil až 12 měsíců pouze úrok 2.000 Kč měsíčně, ale hypotéku by po tuto dobu nesplácel a o dobu přerušení splácení jistiny se mu protáhne doba splácení celé hypotéky. Samotná hypotéka se mu tak prodraží o zaplacený úrok, tedy 24.000 Kč.
Poradíme ONLINE – info@cifo.cz / 736 472 120 (tel., viber, sms)
PŘERUŠENÍ SPLÁCENÍ ÚVĚRŮ A HYPOTÉK NENÍ ZDARMA, ALE MŮŽE V DANOU CHVÍLI POMOCI STABILIZOVAT RODINNÝ ROZPOČET. URČITĚ NELZE PLOŠNĚ DOPORUČIT VŠEM. POMOCI VÁM MŮŽE FINANČNÍ PLÁN S TUŽKOU V RUCE, KTERÝ ZVEŘEJNÍME DO 8.4.2020.
Díky 4 opatřením ČNB (viz. ve článku ZDE) je teď ideální doba na konsolidaci úvěru, a to jak osobních neúčelových půjček, tak půjček na bydlení – hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Konsolidace úvěrů a poradenství je našim každodenním chlebem, neváhejte nás proto v případě zájmu kontaktovat a bude-li to v našich možnostech, rádi Vám pomůžeme. Jsme připraveni komunikovat také na dálku přes mail, telefon a videokonferenci.
Čtěte také:
Autor: Petr Olašin