ČIFO - Najdete nás na Facebooku!

Jakkoliv je zdravotní systém v ČR na výborné úrovni a nemusíme téměř za nic doplácet, lékařská péče není zadarmo a při cestě do zahraničí je nutné na to myslet.

Pojištění léčebných výloh není úrazové pojištění, a je nutné sjednat samostatně. I když patříme do EU, rozhodně pro nás není lékařská péče bezplatná. Pozor je třeba si dát i na krátkodobé výjezdy za hranice, kdy si ani neuvědomíme, že nemáme nárok na bezplatnou lékařskou péči, jedeme přece „na skok“ do Polska, Slovenska, Rakouska a večer jsme doma.

Celoroční léčebné výlohy se většinou vyplatí

Pokud jezdíte do zahraničí vícekrát do roka, není špatné zvolit si celoroční léčebné výlohy pro sebe nebo rovnou celou rodinu. Rozdíl v ceně je často nepodstatný. Od pojišťovny, kterou si zvolíte dostanete malou kartičku, kterou je dobré uložit do peněženky k dokladům a číslo na asistenční službu pojišťovny uložit ihned po sjednání do mobilního telefonu. I když na toto klienty Českého institutu finanční odpovědnost často upozorňujeme, stává se, že nám volají ze zahraničí, protože si neuložili kartičku ani telefon na asistenci.

Pojištění může být i zdarma k vašemu účtu

Než se vydáte do pojišťovny, nebo lépe k makléři zastupujícím více pojišťoven, doporučujeme se podívat také na nabídku banky, kde máte vedený svůj účet. Často banky ve spolupráci s pojišťovnami nabízí zvýhodněné pojištění léčebných výloh jak pro jednotlivce, tak celou rodinu za výhodné měsíční pojistné cca od 40 korun měsíčně. Jste-li pro banku zajímavý klient, nebo máte sjednaný vyšší balíček účtu, můžete mít pojištění léčebných výloh i zdarma jako součást benefitu, a to dokonce pro celou rodinu.

Pozor na výluky a maximální nadmořskou výšku

I tato výhodná nabídka však může mít určitá úskalí. Doporučujeme kontrolu výši limitů plnění a VÝLUK Z PLNĚNÍ. Chystáte-li se například na lyže, či vysokohorskou turistiku, je dobré si ohlídat, jestli není pojištění pouze pro škody do nadmořské výšky 3000 m.n.m. Mnoho ledovců má výstupní stanici pro lyžaře ve vyšších nadmořských výškách a riskujte pak sjezd několika set výškových metrů bez pojištění. I relativně banální zlomenina nohy vás může stát s „vyhlídkovým letem“ vrtulníkem přes 300.000 korun – za 10 minut letu, rentgen a trochu sádry:-). Známe klienta, který tuto částku musel zaplatit, neboť si nezkontroloval své pojištění léčebných výloh, ale na let vrtulníkem přes masiv Alpských vrcholů vzpomíná i po letech v dobrém jako neskutečný zážitek, byť se mu dovolená neplánovaně prodražila:).

Přidejte do balíčku i odpovědnost, pojištění zavazadel a asistenci

Pokud už jste zvolili pojišťovnu, není špatné se podívat, jestli v rámci balíčků nenabízí např. i pojištění odpovědnosti občana, které kryje újmu na zdraví, věci i finanční škody (viz. článek povinné ručení na život, ve starších číslech), dále ztrátu zavazadel, asistenční službu, ubytování… Mnohdy za pár korun navíc získáte vyšší limity i komplexní služby, a i když k ničemu nedojde, máte jistotu, že by o vás a vaši rodinu bylo postaráno a klidné spaní.

Budete-li potřebovat poradit s jakýmkoliv tématem ohledně pojištění, neváhejte se obrátit na specialisty ČIFO – Českého institutu finanční odpovědnosti, kteří upozorní na různá úskalí, limity a výluky a dovedou pro vás najít vhodné pojištění. 

Autor: Petr Olašin