ČIFO - Najdete nás na Facebooku!

Možná si také někdy pokládáte otázku, jestli platit dále nájem, nebo jít do vlastního bydlení formou hypotéky. Český institut finanční odpovědnosti organizuje ve firmách školení „Finanční gramotnosti“. Postupně uvádíme na našich stránkách příběhy, jak můžou získané informace zaměstnancům firem pomáhat.

Příběh č. 3:  Rozhodování, zda zvolit vlastní bydlení nebo pronájem

Vlastní bydlení lze řešit jak přes banky, které poskytují hypotéky nebo přes stavební spořitelny.
Když uvažujeme o vlastním bydlení, tak si uvědomujeme, že budeme dávat peníze do svého vlastního majetku.
V případě pronajatého bydlení můžeme mít pocit, že peníze „vyhazujeme do vody a uplavou pryč“.
Při pronájmu si půjčujeme byt a za takovou půjčku platíme splátku ve formě pronájmu. Ve druhém případě si půjčujeme peníze a splácíme úroky a vypůjčenou částku.
Pro vlastní bydlení nás vede pocit, že máme jistotu, že to bude naše a bydlíme ve svém. Pokud se rozhodujeme pro nájem, tak nás může pronásledovat pocit nejistoty, jak tam budeme moci dlouho bydlet, jak to bude vypadat za rok, dva nebo více let.
Popišme si nyní argumenty, které nás napadají při rozhodování, který způsob bydlení zvolit. Nejlépe si to můžeme ukázat na malém příkladu.
Příklad: Máme možnost si koupit byt 3 + 1 za částku 1. 500. 000 Kč.
a)         Pokud to budeme řešit např. hypotékou, tak na období 20 ti let, bychom při úrokové sazbě 2,38% p.a., spláceli měsíčně 7.861 Kč a k tomu připočteme ještě náklady na energie, služby, pojištění a daně.
b)         Není neobvyklé, že podobný byt 3 + 1 si můžeme pronajmout za 8.000 Kč a k tomu budeme ještě platit energie a služby. Nebudeme sice platit náklady na daň a případně za pojištění. Nebudeme muset investovat do oprav a údržby.
c)         Nyní se zamysleme nad následující situací. Jsme na zaslouženém odpočinku a máme vlastní bydlení. Už neplatíme většinou hypotéku tj. v našem příkladu 7.861 Kč nebo úvěr ze stavebního spoření a o to jsou naše náklady nižší. Případně naše nemovitost v případě, až tu nebudeme, poslouží našim dětem v rámci dědického řízení.
Pokud ale budeme na zaslouženém odpočinku a bydlíme v pronájmu, tak v případě, že se majitel nemovitosti, rozhodne nemovitost prodat, tak dostaneme výpověď a musíme situaci řešit.
Pak mohou nastat obavy:
Vezme nás někdo do nájmu?
Seženeme další pronájem a za jakou finanční částku na měsíc?
Jakou částku budou požadovat jako zálohu předem? A budeme na to mít?
Co myslíte? Není lepší mít vlastní bydlení?  O pomoc se můžete obrátit na naše specialisty.