ČIFO - Najdete nás na Facebooku!

Zatímco v roce 2017 jsme byli svědky pádu úrokových sazeb na pomyslné dno a někteří žasli nad „zhodnocením“ státních dluhopisů i v záporných číslech (ano, opravdu se nabízely dluhopisy se zápornou úrokovou sazbou, kdy jste na konci dostali garantovaně méně než na začátku), ve 2. polovině roku 2017 už jsme mohli sledovat nenápadný, postupný nárůst úrokových sazeb, který se logicky promítá i do spotřebitelských úvěrů.

Hypotéka pod 2%, spotřebitelské úvěry pod 5% – v roce 2018 spíše výjimka

Zatímco v roce 2017 bylo relativně standardem získat při rozumné kombinaci vlastních prostředků a doby fixace úrokové sazby u hypotéky sazbu pod 2%, díky dvojímu navýšení základních úrokových sazeb Českou národní bankou, budou tyto sazby pro mnohé jen příjemnou vzpomínkou. Rekordní úrokovou sazbu, kterou se nám podařilo vyjednat byla sazba 1,19% p.a., přičemž 1,69% p.a. byla relativně běžná sazba našich klientů.

Podobný „úrokový ráj“ jsme nabízeli u spotřebitelských úvěrů, kdy jsme klientům majícím starší sazby snižovali běžně úroky na polovinu i méně. Příkladem můžou být starší spotřebitelské úvěry se sazbami kolem 12 – 16% p.a., které po převodu na nové podmínky klesly i pod 5%, nejčastěji kolem 6% p.a. Zatímco u hypotečních bank se úroky zvedají postupně po desetinkách, u spotřebitelských úvěrů jde častou rovnou o celé číslo, např. Moneta na konci léta zvýšila základní úrokovou sazbu 5,9% na 6,9% a původní úrok platí pouze pro bonitní klienty. Podobné navýšení lze sledovat i u ostatních bank.

Stávající úvěr / hypotéku řešte bezodkladně

Je více než pravděpodobné, že v roce 2018 nás žádné snižování úroků nečeká a každá změna sazebníků, které nám banky zasílají, znamená postupné zvyšování úroků, které klient (pře)platí.

Naše klienty informujeme o možnostech snížení úrokových sazeb automaticky. Pokud nepatříte mezi naše klienty, neváhejte se na nás obrátit, neboť specialisté ČIFO – Českého institutu finanční odpovědnosti pomohou se zajištěním nižší úrokové sazby a u hypotečních úvěrů dokonce až 2 roky před změnou fixačního období zajistí garanci dnešních, výhodnějších úrokových sazeb. Tato změna Vám může za období splácení ušetřit desetitisíce korun u spotřebitelských úvěrů, až statisíce u hypoték.

Čtěte také:

Naše služby – úvěry a hypotéky

PŘEDFIXACE: Nečekejte na zvýšení úroků hypoték – rezervujte si sazbu až 2 roky předem

Nekupte s levnou hypotékou drahou nemovitost!

Po 3 letech jim zvýšili splátku hypotéky o 5 tisíc.

Autor: Petr Olašin