ČIFO - Najdete nás na Facebooku!

ČIFO – Český institut finanční odpovědnosti organizuje ve firmách školení „Finanční gramotnosti“. Postupně uvádíme na našich stránkách příběhy, jak školení „Finanční gramotnosti“ může zaměstnancům firem pomáhat.

Jakmile účastníky školení seznamuji se sektorem bankovních produktů, tak vysvětluji, co ovlivňuje sjednání hypotečního úvěru.
Podle výše zajištění
Jak bude vysoká úroková sazba, to ovlivňuje také výše zajištění úvěru. Z pohledu banky je rozdíl, zda nám půjčí na nemovitost v hodnotě 2.000.000 Kč následující částky:
1.000.000 Kč
1.500.000 Kč
2.000.000 Kč
Pokud by banka půjčila celé 2.000.000 Kč, tak nese velké riziko, a proto si to nechá ve formě vyššího úroku zaplatit.
V případě půjčení jednoho miliónu korun, už banka takové riziko nenese, protože se klient na možném riziku podílí svým majetkem neboli vyšší zástavou. Ještě má banka dále jistotu, že pokud dojde k nucenému prodeji majetku dlužníka – klienta, který není schopen splácet hypoteční úvěr, tak banka v prodeji získá dost finančních prostředků k uhrazení zbývajícího dluhu.
Z těchto důvodů jsou rozdílné sazby u různé výše hodnoty zastavené nemovitosti a zvolené fixační doby.
Fix (roky)
Úroková sazba 
 

2

1,99 % p.a.

3

1,69 % p.a.

5

1,79%  p.a.

V tabulce jsou uvedeny úrokové sazby, při různých dobách fixace a LTV do 85% (Loan to value, což je poměr mezi hypotečním úvěrem a zástavní hodnotou nemovitosti) a to u jedné banky v ČR.
Podle bonity neboli kvality dlužníka
Banky požadují, aby klienti prokázali své příjmy. U refinancování úvěru od jiné banky, zase požadují prokázání platební morálky. V některých případech nemusí klienti prokazovat své příjmy (platí to u některých druhů hypotečních úvěrů), ale zase mají tyto hypoteční úvěry, vyšší úrokové sazby.
Pokud klienti splní určené požadavky banky, tak se může úroková sazba snížit (např. aktivní účet u banky, pojištění schopnosti splácet apod.).
Není lepší, za pomoci našich specialistů, si bezplatně nechat poradit?  Co myslíte?
Další doporučené články: