ČIFO - Najdete nás na Facebooku!

Zlato se nachází před dokončením obratové formace

Špatná nálada navzdory stoupající ceně

Cenový propad mezi lety 2011 až 2015 způsobil, že zlato a vzácné kovy klesly v žebříčku obliby až téměř na pomyslné dno. Avšak v roce 2018 by se mohlo stát velkou chybou ztratit z očí celkový obraz a nechat se nakazit skepsí podporovanou četnými komentátory na kapitálových trzích. Je totiž dokázáno, že většina investorů si všimne trendu až za jeho polovinou. Až změní titíž komentátoři svou rétoriku a ze skepse se postupně stane oslava.
 
Zlato totiž oproti cenovému minimu z prosince 2015 (1 047 USD/unci) vystoupalo na současných 1 315 USD (stav 3. 1. 2018), tedy o více než 25% za dva roky. Přesně tolik připsal například také akciový index DAX. U něj ale panuje nadšení a nákupní euforie.
Zatímco však DAX a četné další akciové indexy kotují na svých absolutních maximech, nachází se zlato stále ještě 31% pod svým historickým maximem z roku 2011.

Neztratit z očí dlouhodobý obraz…


Právě kombinace negativního sentimentu investorů, již stoupající ceny zlata, euforie u akcií a politika rekordních státních dluhů tvoří ideální podmínky pro odstartování 2. části dlouhodobého vzestupného trendu zlata a vzácných kovů.
V roce 2018 bude důležité povznést se nad krátkodobé výkyvy a neztratit z očí velký obraz rodícího se trendu.

Graf 1: Neztratit z očí dlouhodobý obraz…

ČIFO - investice ZLATO - Neztratit z očí dlouhodobý obraz

V tomto obraze vidíme rodící se druhý díl dlouhodobého vzestupného trendu zlata, který začal v roce 1999 a přinesl zlatu za 12 let „ve špici“ zhodnocení o 656% (v USD). Pak následovala již zmiňovaná cyklická korektura 2011-2015, která způsobila propad investorského sentimentu, jehož hodnota klesla v roce 2016 na třicetileté (!) minimum. Od tohoto okamžiku pracuje zlato stranou zájmu široké investorské veřejnosti na vytvoření obratové trendové formace.

Graf 2: Dokončí zlato obratovou formaci? 
ČIFO - investice ZLATO - Dokončí zlato obratovou formaci
V grafu 2. vidíme v detailu střednědobého grafu obratovou formaci (červený obrazec). Vytváření cenového dna od konce roku 2015 do dneška nabývá na aktuálnosti (událost je označena v grafu zeleným kruhem). Při pokoření červené linie (hodnoty mezi 1 350 / 1 370 USD) se otevře významný dlouhodobý potenciál (scénář 1.). Při selhání na těchto metách by se muselo počítat s opětovným testem hodnot kolem 1 250 USD/unci (označeno jako scénář 2.).

Proč se kloníme ke scénáři brzkého dokončení obratové formace? 


Náš názor, že se zlato a vzácné kovy nachází v rané fázi dlouhodobého vzestupného trendu, neopíráme pouze o nadějnou technickou situaci v grafu, ale také o řadu významných fundamentálních „býčích“ argumentů:

Claus Vogt, vydavatel burzovního informačního servisu „Krisensicher investieren“, vyjmenovává ve své analýze celkem 27 argumentů pro růst zlata, který má odstartovat v roce 2018. Vybíráme z nich ty, kterým přikládáme největší váhu pro zrod trendu nejen v roce 2018:

 1.  Vlády a centrální banky jsou v teorii i praxi v područí přesvědčených a nepolepšitelných propagátorů inflace.
  2.            Globální finanční systém postavený na libovolně rozmnožitelných měnách má za následek jejich plošné znehodnocování.
  3.            V celé západní civilizaci se státní zadlužení vymklo kontrole.
  4.            Centrální banky zasahují do financování státu – typický znak všech velkých znehodnocení měn.
  5.            Politika oslabení vlastní měny se stala salónní politikou.
  6.            Akciové, dluhopisové a nemovitostní trhy se nachází opět ve stádiu spekulativních bublin.
  7.            Většina investorů je nezainvestována ve zlatě a vzácných kovech.
  8.            Centrální banky vyspělých zemí již dlouho neprodávají žádné zlato.
  9.            Centrální banky rozvíjejících se zemí naopak zlato kupují, především Čína a Rusko.
  10.          Těžba zlata je stále náročnější a může být udržitelná jen za předpokladu stoupajících cen.
  11.          Klesá počet nalezišť s bohatým výskytem zlata – vrchol těžby již leží za námi.
  12.          Cena zlata je v poměru k peněžní zásobě a stavů státních dluhů na historicky velmi nízké úrovni.

Doug Casey z Casey Research (autor mnoha bestsellerů, jako například  Crisis Investing) ve svém prosincovém rozhovoru publikuje rozhovor s názvem „Doug Casey – nejlepší nákupní příležitost od roku 1971“. V něm vyslovil své přesvědčení, že nejen zlato a vzácné kovy, ale celý sektor surovin stojí na počátku robustního vzestupného trendu. Na rozdíl od akcií, dluhopisů a nemovitostí, které se nachází podle jeho názoru ve fázi bubliny.

Co říká legendární Pierre Lassonde o nabídce zlata na trhu?


Pierre Lassonde je žijící legenda těžařského průmyslu. Zakladatel společnosti Franco-Nevada, která se zabývá financováním exploračních a těžařských firem a člověk, který sehrál důležitou roli při růstu druhého největšího světového těžaře zlata Newmont Mining uvádí:
„Trh se zlatem se v budoucnosti dostane pod enormní tlak, neboť produkce zlata se snižuje. V 70., 80. a 90. letech byly v každém desetiletí nalezeny alespoň jedno naleziště s více než 50 miliony uncemi, deset nalezišť s více než 30 miliony uncemi a nespočet nalezišť s 5-10 miliony uncemi zlata. Za posledních 15 let nebylo odkryto ani jediné naleziště s více než 50 milióny ani 30 miliony uncemi. Jen málo nalezišť disponuje zásobami více než 15 milionů uncí.
Kde jsou všechna ta skvělá naleziště minulosti a jak je nahradíme, to nevíme. Již dlouho nebylo nalezeno rudné ložisko srovnatelných velikostí.
Těžařské společnosti snížily investice do průzkumu a vývoje inovativních technologií těžby. Trvá nejméně 7 let, než je nový důl připraven k těžbě. Nehraje žádnou velkou roli, jak se v následujících letech bude vyvíjet cena zlata, produkce zlata bude každopádně klesat. To může vést k intenzivnímu růstu jeho ceny.“


Klid před bouří


„Nenechejte se mást letošními nízkými odbytovými čísly zlatých a stříbrných mincí v USA,“ říká autor článku „Trh se zlatem se blíží srdečnímu kolapsu“ David Smith z  Morgan Report: „Řada faktorů vede k tomu, že klesající produkce je na cestě ke kolizi s rostoucí poptávkou. K těmto faktorům patří například tzv. „High grading“, neboli strategie, kdy těžař nejprve odtěží v zájmu ziskovosti rudu s vyšším obsahem zlata, zatímco ruda s nižším obsahem zůstane zatím v zemi. Vzhledem k neúspěchům ve vyhledávání nových bohatých nalezišť se tak mnohým společnostem nedaří nahrazovat své odtěžené zásoby a navíc přibývá i politických rizik v zemích těžby.“

Autor zakončuje svůj report doporučením: „Investujte si peníze do svého zlatého pokladu, dokud se zlato prodává za příznivé ceny. Až trh se zlatem projde nečekanou, ale neodvratnou srdeční zástavou, bude příliš pozdě.“

Citát:
„Kdo sleduje svůj vlastní zájem, podporuje celou společnost často účinněji, než ten, který ji zamýšlí skutečně podporovat. Nikdy jsem nezažil, že by vzešlo mnoho dobrého od těch, kteří avizovali, že něco učiní pro obecné blaho.“

Adam Smith, skotský filozof a „otec ekonomie“

ZDROJ: EKKA Gold