Znáte rozdíl mezi kreditní a debetní kartou? Víte jaké nástrahy při jejich používání na Váš mohou čekat?
ČIFO – Český institut finanční odpovědnosti organizuje ve firmách školení „Finanční gramotnosti“.Postupně budeme na našich stránkách uvádět příběhy, jak školení „Finanční gramotnosti“ může zaměstnancům firem pomáhat.
Jakmile účastníky školení seznamuji se sektorem bankovních produktů, tak vysvětluji rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. Dost často si lidé pletou, jakou kartu používají u svého běžného účtu.
Příběh č. 10: Debetní vs. kreditní karta
Debetní karta je platební karta spojená přímo s bankovním účtem majitele, která umožňuje provádět finanční operace (výběr peněz v hotovosti, bezhotovostní platby v maloobchodní síti nebo platby na internetu atd.), pokud je na účtu, ke kterému byla vydána, dostatek peněz. Banka částku odečte přímo z účtu klienta.
V současné době máme k dispozici i tzv. bezkontaktní karty. Pro provedení platby je nutné přiložit kartu k platebnímu terminálu a vyčkat na dokončení transakce. U částek nižších než 500 Kč se obvykle nevyžaduje zadání PIN kódu, ale může se stát, že bude majitel takové karty, náhodně vybrán a musí zadat svůj PIN.
Kreditní karta je na rozdíl od debetní karty zcela nezávislá na Vašem bankovním účtu. Dalo by se říci, že bankovní účet pro získání kreditní karty vůbec nepotřebujete. S kreditní kartou se platí úplně stejně jako s kartou debetní (platební). Rozdíl je v tom, že peníze, které kreditní kartou platíte, nejsou v danou chvíli Vaše, ale půjčujete si je od banky. S kreditní kartou tak můžete platit i ve chvíli, kdy na svém účtu nemáte ani korunu. Půjčené peníze ale samozřejmě musíte vrátit. Pokud se Vám dluh podaří zaplatit v takzvaném bezúročném období(obvykle od 40 do 70 dnů), neplatíte nic víc, než kolik jste si půjčili. Když se Vám to ale nepodaří, začne se k půjčeným penězům přičítat úrok a ten bývá u kreditních karet poměrně vysoký, klidně i přes dvacet procent ročně.
Po uplynutí bezúročné doby musíte celý dluh splatit. Máte na výběr ze dvou variant. První možností je, že půjčené peníze vrátíte bance v plné výši a do konce bezúročného období. Pokud zrovna nejste při penězích, je například vrácení 30.000 Kč ze dne na den, skoro nemožné. Nyní nastává druhá varianta, která je pro Vás jako klienta velmi nevýhodná. Samozřejmě banka na ní dostatečně vydělá. Peníze musíte v takovémto případě splácet bance podle přesně vytyčeného splátkového kalendáře. Výše splátky se odvozuje od celkové výše úvěru. Měsíční splátka musí činit nejméně dva tisíce korun, avšak nejvíce pět procent z půjčené částky. Samozřejmě můžete peníze bance splatit kdykoliv.
Zpoplatnění výběru z bankomatu nebo na přepážce je vyšší, než když provedete výběr ze svého běžného účtu, kartou debetní. I u kreditní karty můžete platit poplatky, ale záleží na poplatkové politice každé banky.
Příště si na konkrétním příběhu vysvětlíme, jaký „ďábelský nástroj“ je kreditní karta, když ji neumíme správně využívat.