ČIFO - Najdete nás na Facebooku!

Jak pracovat s rozpočtem u domácností s jednou osobou…

Prvním krokem, jak snížit náklady, je pořídit si co nejmenší byt. Pokud jste například zdědili třípokojový byt a žijete v něm sami, zbytečně platíte za jeho vytápění a údržbu a také vám družstvo či společenství vlastníků účtuje vyšší příspěvek do fondu oprav nebo na úklid společných prostor.
Zároveň musíte platit vyšší pojistné a vyšší daň z nemovitosti. Přestěhováním se do garsonky nebo 2+kk tak můžete ušetřit stovky korun měsíčně, v některých případech i tisíce.
Úspora energie 
Další nezanedbatelnou položkou jsou výdaje za energie. Nejvíce peněz spolykají staré spotřebiče s velkou spotřebou, které jsou neustále v provozu. Váš první pohled by tedy měl směřovat k ledničce – jak je stará, respektive do jaké energetické třídy patří a jak je velká.
Zatímco čtyřčlenná rodina potřebuje ledničku o objemu 250 až 300 litrů, jednomu člověku postačí objem 80 až 100 litrů. Prohlédněte si i její energetický štítek a zvolte A++ nebo A+++. Starší lednice bylo rovněž třeba pravidelně odmrazovat, protože námraza výrazně zvyšuje spotřebu energie. Podívejte se proto, jestli váš vybraný spotřebič disponuje funkcí „No-Frost“, abyste odmrazování řešit nemuseli.
Ušetřit můžete i během praní. Zatímco rodina s dětmi potřebuje pračku o objemu pět až sedm kilogramů, vám úplně postačí tři až 3,5 kilogramu. Ačkoliv obě stojí zhruba stejně, menší pračka má mnohem nižší spotřebu energie během praní. Také při výběru myčky nádobí sáhněte po té menší, s šířkou 45 centimetrů, a i zde si ohlídejte spotřebu.
Samostatnou kapitolou je pak výběr vhodného dodavatele energie (také plynu), volbou vhodného dodavatele lze reálně uspořit až 25%.
Nákup potravin
Velkou část nákladů singles „spolyká” jídlo. Tito lidé se totiž často stravují v restauracích (týká se to především mužů, kteří nevaří). Zkuste si jeden či dva měsíce vést přesné záznamy o tom, kolik a za co utrácíte. Možná budete překvapeni, jak velkou sumu projíte v obědech, propijete v kávě v kelímku, necháte v automatu na recepci, ze kterého každé odpoledne dolujete čokoládovou tyčinku, nebo kolik vás stojí oblíbené hranolky ve fast foodu.
Domácím vařením můžete ušetřit tisíce korun měsíčně, obzvlášť v případě, že si budete nosit do práce vlastní obědy. Jestli vás nebaví vařit pro jednoho, můžete toho navařit víc a zbylou porci zamrazit a sníst ji třeba za týden. Nebo si pořiďte kuchařku pro singles a vařte podle ní.
Pojištění a úspory
I lidé, kteří žijí sami, by měli myslet na ochranu své osoby a sjednat si pojištění. Ale jaké je pro ně nejvhodnější – životní, nebo úrazové
Samotné úrazové pojištění nepředstavuje komplexní ochranu pro singles, stejně jako ji nepředstavuje pro živitele rodiny. I singles, respektive hlavně singles, protože spoléhají jen sami na sebe, jsou ohroženi rizikem nemoci, kterou řeší jedině životní pojištění. Tedy není pro ně určitě zbytečným produktem. Pro singles je zbytečné riziko smrti z jakékoli příčiny (životní pojištění), stejně ale i riziko smrti z důvodu úrazu (úrazové pojištění).
Singles by také neměli zapomínat na finanční rezervu, která je ochrání, v případě nenadálého výpadku příjmu, například v důsledku ztráty zaměstnání. Proto mějte vždy po ruce finanční úspory minimálně v takové výši, která pokryje vaše výdaje alespoň po dobu šesti měsíců.
Další tipy a novinky z finanční sféry najdete v aktualitách ČIFO.