ČIFO - Najdete nás na Facebooku!

Jaké jsou největší výhody a nevýhody investic do podílových fondů ? Souhrn základních informací naleznete v tomto článku.

Máme možnost si vybrat ze stovek investičních fondů, liší se od sebe různými parametry. Je třeba rozlišovat jejich investiční horizont a také druh a investiční zaměření. Fondů je tak velké množství, že vybrat si může opravdu každý investor. Velko výhodou je možnost investovat i malým investorům do velmi zajímavých velkých nadnárodních firem a podílet se na jejich růstu a to často již od 500Kč měsíčně. To za běžných podmínek možné není. Ve fondech lze krásně rozložit riziko investice (diverzifikace), další výhody jsou: vysoká likvidita ( investici lze kdykoli prodat), daňové zvýhodnění a další…
Jako nevýhody bychom uvedli následující:
Není vždy jednoduché najít správný fond a nezkušeným investorům doporučujeme  spíše tzv. investiční strategie, které jsou poskládány z většího počtu fondů a tím se snižuje riziko. U investičních fondů existují samozřejmě i poplatky. Ty jsou ale vždy předem dané a tím jsou maximálně transparentní. Poplatky u fondů jsou například v porovnání s životním pojištěním radikálně nižší. Investice je ovlivněna trhem a dobou a je třeba dbát na dostatečně dlouhý investiční horizont.
Podílové fondy jsou stále více oblíbené a patří mezi žádané prvky domácích portfolií.