ČIFO - Najdete nás na Facebooku!

ČIFO – Český institut finanční odpovědnosti organizuje ve firmách školení „Finanční gramotnosti“. Postupně uvádíme na našich stránkách příběhy, jak školení „Finanční gramotnosti“ může zaměstnancům firem pomáhat.

Jak se zodpovědně připravit na budoucnost

V současné době jsou úrokové sazby hypotečních úvěrů velmi nízké. Takže je výhodné sjednat si u některé z bank hypoteční úvěr a úspěšně jej splácet. Určitě se shodneme, že výše úrokových sazeb bude postupně stoupat. Není to tak dávno, když byly úrokové sazby přes 3% p.a. Jak bude vypadat situace za 5 let, kdy bude končit fixace a  vlivem inflace budou úrokové sazby např. ve výši 4% p.a.?

Bude rodina schopna zvládnout navýšení měsíční splátky? Pokusme se na tuto situaci podívat podrobněji: Pokud si rodina vezme hypoteční úvěr ve výši 1.500.000 Kč na 20 let s 5 letou fixační dobou, tak má jistotu, že při dnešní úrokové sazbě 1,89% p.a., bude platit měsíční splátku ve výši 7.510 Kč. Pokud by se za 5 let zvýšila úroková sazba na 4% p.a., tak jak bude vypadat finanční situace rodiny? Měsíční splátka nám vzroste na 9.090 Kč.

Výpočet rozdílu měsíčních splátek: 9.090 Kč – 7.510 Kč = 1.580 Kč

Z výpočtu vyplývá, že nám měsíční splátka vzroste o 1.580 Kč. Budeme schopni hypotéku splácet? Zkusme se nad situací zamyslet a najít hned na začátku zajímavé řešení.

Pokud jsme v současné době schopni splácet 9.090 Kč měsíčně, tak se v klidu připravíme na budoucí zvýšení úrokových sazeb. Rozdílovou částku můžeme měsíčně vkládat do OPF (otevřených podílových fondů). Do tohoto investování nám nemůže nijak zasáhnout stát, jako například, když zasahoval do stavebního spoření. Otevřené podílové fondy znamenají, že můžeme kdykoliv do nich vstoupit, ale i vystoupit. Kromě investiční společnosti je tu depozitář. U toho cenné papíry leží. Depozitář kontroluje, že správce s prostředky nakládá tak, jak má. A že dodržuje patřičné zákony.

Ani depozitář není s portfoliem majetkově provázán. Nad tím vším navíc bdí regulátor, což je komise pro cenné papíry nebo v případě České republiky ČNB.

Když budeme každý měsíc investovat rozdílovou částku 1.580 Kč, tak při vyvážené strategii, můžeme dosáhnout zhodnocení ve výši 5 % p.a., což nám za 20 let přinese částku ve výši 649.400 Kč. Pokud by nastala během období splácení hypotečního úvěru tíživá finanční situace, např. ztráta zaměstnání, tak si můžeme po dobu hledání práce vypomoci penězi z OPF. (Můžeme totiž kdykoliv vstoupit, ale i kdykoliv čerpat potřebné finanční částky).

Z toho všeho vyplývá, že nemusí mít rodina strach, vzít si hypoteční úvěr na pořízení svého vysněného bydlení.

Pokud se obrátíte na naše specialisty, tak Vám rádi všechno vysvětlí a odborně poradí. 

Mohlo by Vás také zajímat:

Nekupte s levnou hypotékou drahou nemovitost

Pojištění invalidity – přežitím vážné nemoci starosti nekončí