ČIFO - Najdete nás na Facebooku!

Investiční životní pojištění možná už od příštího roku nebude tak výhodné, jako bylo dosud. Platí to pro firmy i zaměstnance. Vydělat na změnách může naopak stát.

Češi můžou přijít o daňové zvýhodnění. Ministerstvo financí chce v rámci novely zákona o daních z příjmu výrazně omezit možnost odpisů.
Více než 2 miliony lidí si z dání odepisují náklady právě na investiční životní pojištění.
Resort si od změn podle Hospodářských novin slibuje více peněz na daních, řádově až několik miliard korun.
Omezení daňové podpory
Účelem navrhovaného opatření podle mluvčího ministerstva financí Marka Zemana ale není získat více peněz do veřejných rozpočtů.
Ministerstvo chce jen omezit daňovou podporu tohoto produktu a má k tomu několik důvodů.
„Chceme omezit daňové výhody v případech, kdy část zaplaceného pojistného lze vybrat již v samotném průběhu pojistné smlouvy, což je právě případ investičního životního pojištění.“
„Není naplňován původní smysl podpory spoření. Negativním jevem je zneužívání tohoto systému k odčerpávání naspořených prostředků,“ uvedl Zeman.
Změny v odpisech se totiž mají týkat nejenom lidí, ale i firem, které platí pojištění za zaměstnance. Podniky prý využívají investiční životní pojištění ke zvýšení jejich příjmů, aby jim nemusely zvýšit plat.
V opačném případě by musely za zaměstnance platit větší odvody. A jak uvádějí Hospodářské noviny, u investičního životního pojištění je teď možné z daní odepsat až 12 tisíc korun ročně.
Podle návrhu ministerstva financí by si bylo možné snížit základ jen o peníze zaplacené na krytí pojistných rizik.
Pojišťovny jsou proti
Návrh se vůbec nelíbí pojišťovnám. Podle výkonného ředitele České asociace pojišťoven Tomáše Síkory popírá základní zájem státu podporovat finanční zabezpečení pro důchodový věk.
Střadatelé tak ztratí daňovou motivaci k tomu, aby si dlouhodobě ukládali svoje peníze.
„Opatření vůbec neřeší problém, to znamená omezit investiční životní pojištění jako určitou formu nadplatového ohodnocení zaměstnance, který si pak může vybírat peníze.“
„To opatření, tak, jak je napsáno, absolutním způsobem zruší daňovou výhodu jak zaměstnavateli, tak zaměstnanci pro dlouhodobou motivaci spoření. A to není v zájmu nikoho. Ani občana, ani vlády,“ řekl Tomáš Síkora z České asociace pojišťoven.
Jestli návrh podle něj projde vládou a pak parlamentem, tak přímý dopad nepocítí jenom pojišťovny a střadatelé, ale kvůli vysokému počtu uzavřených smluv i celý důchodový systém.