ČIFO - Najdete nás na Facebooku!

ČIFO je dlouhodobým partnerem mnoha významných společností v ČR, ať z pohledu poskytování poradenských služeb, tak v oblasti vzdělávání zaměstnanců finanční gramotnosti. Z dlouhodobých zkušeností specialistů ČIFO vyplývá, že mnohé společnosti zaměstnávající nad 25 zaměstnanců, řeší také aktivně Náhradní plnění. Jelikož samotný překup může být z pohledu daňové uznatelnosti „na hraně“, snaží se majitelé firem volit přímý nákup a odběr služeb od chráněných dílen, čímž je také podporuji v jejich činnosti a celý systém tak dává logiku.

Přímá linka řešení NÁHRADNÍHO PLNĚNÍ: 736 472 120

Nemohu-li dát zdravotně postiženým práci ve své firmě, mohu alespoň podpořit firmy, které takto osoby se zdravotním postižením (OZP) zaměstnávají.

Uveďme si na příkladu, jak může vypadat řešení problematiky Náhradního plnění u společnosti zaměstnávající 500 zaměstnanců, která nemá možnost z provozních důvodů zaměstnat OZP. Co tedy vedení společnosti zbývá?

Zákonná povinnost je zaměstnat min. 4% zaměstnanců OZP. Společnost čítající 500 zaměstnanců by měla tedy zaměstnat 20 OZP. Jelikož nezaměstnává, má tyto možnosti:

  • Zaplatit povinný odvod státu dle vzorce průměrná statistická mzda za 1. – 3. čtvrtletí předchozího roku x koeficient 2,5 x počet OZP, které měla mít v přepočteném stavu za kalendářní rok (v našem příkladu 20). Dosadíme-li do vzorce proměnné, vyjde nám hodnota 1,35 miliónů korun. Tedy částka, kterou firma z čistých peněz, jako nenákladovou položku zaplatí státu – každoročně (částka se přepočítává dle výše průměrné mzdy, tedy navyšuje).

 

  • Nakoupit u chráněných dílen zboží či služby dle vzorce totožného vzorce jaký je uveden výše, pouze koeficient se mění z 2,5 na 7. Výsledná částka je v tomto případě 3,78 miliónů korun. Tuto částku musí v daném roce utratit za zboží či služby chráněných dílen (zaměstnavatelů s nadpoloviční většinou OZP).

 

  • Jakkoliv kombinace výše uvedeného, např. částečně nakoupit, částečně zaměstnat, částečně uhradit pokutu.

 

Varianta první je pro firmu nejméně příjemnou, a proto se ve většině firem snaží řešit zaměstnávání OZP v kombinaci s Náhradním plněním. V České republice se bohužel často setkáváme s problémem předlužeností zaměstnanců, kteří se vlivem špatných úvěrů dostávají do finančních problémů. Zaměstnavatele, kterým není lhostejný osud zaměstnanců, velmi oslovil náš projekt vzdělávání finanční gramotnosti, ve kterém formou příkladů probereme se zaměstnanci nástrahy finančního trhu, poskytneme konzultační dny při řešení konkrétních problémů, vypracujeme audit smluv, poskytneme zpětnou vazbu ohledně situace zaměstnanců a mnoho dalších informací.

Zaměstnavatelé často říkají, že kdyby ubyla jedna exekuce měsíčně, stálo to za to. Exekuce nejenže berou zaměstnancům chuť do práce a nemotivují k výkonům, ale zároveň velmi nepříjemně a dlouhodobě zaměstnávají mzdovou účtárnu, která musí poměrově vypořádat jednotlivé věřitele, s rizikem citelných sankcí při chybě.

 

Vzděláváním zaměstnanců zaměstnavatelé vyřeší 2 problémy najednou – finanční gramotnost zaměstnanců a problematiku Náhradního plnění.

 

Běžnou praxí se tak postupně stává, že po pilotním projektu si se zaměstnavatelem dohodneme dlouhodobý vzdělávací plán, který může reflektovat nejčastější problémy řešené se zaměstnanci, v oblasti financí. Nejčastěji tak řešíme finanční gramotnost, občanský zákoník a dluhovou poradnu, či individuální konzultační dny pro zaměstnance, přímo na pracovišti.

Chcete vědět, jak byste mohli pomoci svým zaměstnancům a zároveň vyřešit Náhradní plnění bez překupníků, přímým odběrem služby vzdělávání od sociálního podniku – ČIFO Český institut finanční odpovědnosti a.s.? Pište na info@cifo.cz nebo volejte přímou linku 736 47 21 20, na které se dozvíte veškeré podrobnosti.

Závěrem důležitá informace. Díky daňové uznatelnosti a úspoře na pokutě vyjdou čisté náklady na vzdělávání o 55% výhodněji!

Další článek: Vzdělávání zaměstnanců v režimu Náhradního plnění