V případě, že své auto, přívěs či motocykl v zimě nevyužíváte, můžete spolu s autem „zazimovat“ i pojištění, které se k němu vztahuje.
Vyplatí se využít možnost odevzdání registračních značek do depozitu. S potvrzením, které Vám dopravní inspektorát vydá, se obraťte na pojišťovnu, u které máte uzavřeno povinné ručení a havarijní pojištění a ta vám k danému dni musí pojištění ukončit a vrátit přeplatek na pojistném. V principu je to totéž, jako byste vozidlo prodali, pojištění v den prodeje zaniká a povinnost své vozidlo pojistit má již nový majitel.
Pozor, v létě prošla sněmovnou novela zákona, která vrací sankci za neplacení povinného ručení. Nelze přerušit platbu pojištění. Vyvarujte se také toho, že své pojištění ve výroční den ukončíte a nové plánujete si sjednat až na jaře, kdy začnete vozidlo znovu používat. Pokud máte vozidlo na SPZ, aneb neodevzdali jste SPZ do depozitu, bude vám naskakovat smluvní pokuta do garančního fondu České kanceláře pojistitelů, která se počítá za každý den, kdy vozidlo není pojištěno a sazba je výrazně vyšší než sazba zákonného pojištění. Tento postup se vám určitě nevyplatí.
Pokud jste fyzická osoba, připravte si občanský průkaz a vydejte se na nejbližší dopravní inspektorát, na kterém vyplníte oznamující formulář (k dispozici na místě). Jste-li podnikající fyzicka osoba, potřebujete ještě živnostenský list a právnická osoba výpis z obchodního rejstříku. Vyslat za sebe můžete také zmocněnce, jehož pověříte plnou mocí, která nemusí být úředně ověřena.
Ve všech případech budete taky potřebovat malý a velký technický průkaz a vyčištěné registrační značky.
Pokud máte vše výše uvedené, pracovník dopravního inspektorátu vám na počkání vydá potvrzení o vyřazení silničního vozidla z provozu, za které bude požadovat úhradu 200 Kč správního poplatku.
Z dopravního inspektorátu se vydejte nejlépe rovnou do své pojišťovny, která k danému dni zruší povinné a havarijní pojištění a provede vyúčtování nedoplatku / přeplatku. Pokud jste tak například zaplatili celoroční povinné ručení a havarijní pojištění na obytný vůz 1. dubna ve výši 24.000 Kč a SPZ odevzdáte 1. listopadu, pojišťovna bude evidovat k datu ukončení smlouvy přeplatek na 5 měsíců a pojistníkovi zašle zpět 10.000 Kč jako přeplatek, což se i po zohlednění 200 Kč správního poplatku na dopravce a asi 2 – 3 hodin času rozhodně vyplatí.
V případě, že chcete mít pojištění alespoň na odcizení, lze sjednat samostatně za řádově nižší peníze, než tzv. allriskové pojištění, ve kterém máte pojištěn i živel a havárii.
Vozidlo (přívěs, motocykl), jehož spz byly odevzdány do depozitu, nesmí být v žádném případě používáno v silničním provozu, ani jej nesmí jakkoliv svým umístěním omezit. V opačném případě hrozí vysoké sankce. Také za neoznámení adresy umístění nepojízdného vozidla, nebo nedodržení uvedené adresy hrozí vlastníkovi pokuta až 50.000 Kč.
Vozidlo může být tímto způsobeno vyřazeno z provozu na 18 měsíců. V případě sezónního vozu je možné registrační značky odevzdávat každoročně a ušetřit tak tisíce až desetitisíce korun na pojištění.
Při vyzvednutí registračních značek například po zimě musíte doložit platné povinné ručení, které si můžete sjednat v den, kdy si jdete spz vyzvednout, nebo sjednat s předstihem k datu, kdy plánujete pro značky vyrazit. Vozidlo by mělo mít také platnou STK, kterou si tedy vždy v předstihu, nejlépe ještě před odevzdáním espézetky zkontrolujte.
Snad nikoho nenapadne vyrazit si pro spz vozidlem, které je odhlášeno z provozu po pozemních komunikacích. To by mohl být velmi nepříjemný a drahý začátek sezóny, kdy by řidič nesl plnou zodpovědnost za škody.
Novinkou je také sezónní havarijní pojištění, které lze sjednat k povinnému ručení, kdy je vozidlo pojištěno v rámci balíčku na povinné ručení celoročně, ale na havarijní pojištění pouze na období od 1.4. do 31.10. Nižší počet měsíců havarijního pojištění je zohledněn cenou a v tomto případě nemusíte odevzdávat SPZ do depozitu. Pokud ovšem vyjedete na cesty mezi 1. listopadem až posledním březnem, vozidlo či motocykl nebude havarijně pojištěn.
Pokud si nejste jisti, jak správně postupovat, neváhejte se obrátit na některého ze specialistů Českého institutu finanční odpovědnost – www.cifo.cz, info@cifo.cz.
Autor: Petr Olašin