ČIFO - Najdete nás na Facebooku!

Podle Volkera Hellmeyera, bývalého hlavního stratéga Hessenské zemské banky: „… nemá vývoj ceny zlata nic společného s reálnou poptávkou po fyzickém zlatě, nýbrž s termínovými trhy. Zde je tvořena cena několika americkými bankami blízkými politice centrální banky (FEDu), zcela odtrženě od reálných poměrů na fyzickém trhu. Již několik let sledujeme anomálie – pokud jsme svědky prudkých vzestupů zlata a stříbra, jsou tyto pomocí Flash-Crashe v málo likvidních fázích trhu, například v době mezi obchodováním v USA a v Asii, okamžitě zardoušeny. Pro mě zůstává zlato aktivem, ke kterému se kloním. Vidíme, že „smart investoři“ jako banky Číny a Ruska navyšují své zlaté rezervy. Vědí přesně, co dělají. Doporučuji zlato v korekturách způsobených intervencemi na termínových trzích dokupovat a vnímat jako dlouhodobé aktivum. Zůstávám býkem.“

Graf: Zlato 2017-2018: Zlato sbírá síly na poslední skok
Zlato 2017-2018 Zlato sbírá síly na poslední skok

 

Celkový aktuální obraz lze popsat takto: Zlato konsoliduje a sbírá síly pro svůj třetí pokus na rozhodující výšce 1 366 / 1 375 USD. Při jejím překonání (scénář 1 – modrá křivka) lze konstatovat, že cyklická korekce od roku 2011 je definitivně u konce a otevírá se prostor pro nový vzestupný trend. Tento scénář je stále aktuální a má vyšší pravděpodobnost.

Scénář 2 označen červenou křivkou:

Při neúspěšném pokusu by zřejmě byla prolomena vodorovná černá linie podpory u ca 1 309 USD s možným cílem na trendovou linii (šikmá černá linie) k hodnotám kolem 1 280 / 1 285 USD.

Graf: Stříbro také čeká na rozhodnutí (graf 2017-2018)
Stříbro také čeká na rozhodnutí (graf 2017-2018)

Stříbro i zlato jdou většinou „ruku v ruce“. Nepřekvapí tedy, že ani u stříbra dosud nepadl signál k přechodu do ofenzívy. Kurz stříbra je v posledních 18 měsících zamčen v klínové formaci (zelené linie s vyznačenými obloučky testů této klínové formace). Ke startu pozitivního trendu je nutné překonání horní hranice klínu, která se aktuálně nachází u 17,50 USD. (= Scénář 1 – označen modrou křivkou). Podobně jako u zlata je i u stříbra tento scénář pravděpodobnější.
V opačném případě (= scénář 2 – červená křivka) by prolomení spodního okraje klínové formace spustilo propad k hranici podpory u 15,60 USD (v grafu přerušovaná černá horizontální linie.)

Zdroj: EKKA-Gold/Guidants