A co teprve, když se ta rada týká zlata, jako nástroje pro uchování hodnoty. Všechny měny světa ztratily za posledních 100 let mezi 97 – 99% své původní kupní síly. Z toho nejvíce ztrácejí hodnotu v posledních 50 letech, kdy k akceleraci ztráty hodnoty došlo v roce 1971, když americký prezident Nixon rozhodl o zrušení povinnosti krýt měnu zlatem (tzv. zlatý standard) a svět se vydal na cestu nového finančního experimentu, jehož výsledkem je i současné ekonomické paradigma o nekonečném růstu poháněného na dluh. Dříve panovníci „ředili“ zlaté mince jinými méně hodnotným kovy (aby tak splatili své dluhy), v dnešní době se řeší splácení státních dluhů tzv. kvantitativním uvolňováním peněz, zjednodušeně řečeno tiskem dalších a dalších peněz ke krytí státního dluhu. Člověk nemusí být studovaný ekonom, aby si domyslil, kde tato cesta vede.
Bez ohledu na naplnění se černých scénářů vždy platilo jedno pravidlo, kterým se může každý člověk pojistit proti rizikům ztráty kupní síly papírových a virtuálních peněz – vytváření různých hromádek pro různé životní scénáře. 5-20% majetku ve fyzickém investičním zlatě dává jistotu a nezávislost na politice. Fyzické zlato je garantem, že člověk nezůstane bez prostředků ani za nejčernějších scénářů, kdy i malé množství investičního zlata může zafungovat jako rozhodující pojistka.
Obliba zlata nejvíce roste, když roste jeho cena a novinové titulky hlásají, že zlato má nové rekordy. V tu chvíli většina lidí začne zlato zvažovat a nakupují. Z pohledu investora je to nejhorší možný čas nákupu, přesto takto lidé fungují a je jedno, jestli noviny vyzdvihují zrovna zlato, bitcoin, akcie. Nákup fyzického zlata klientům běžně zprostředkováváme a řešíme i to, jestli je výhodnější koupit kilogramovou cihličku nebo více menších slitků. V nákupu vyjde lépe 1 kg cihla, ovšem při problému a potřeby rychlé směny na peníze se jeví jako rozumnější nákup více slitků po 10 – 100 g.
A co když nemáte zrovna volné peníze na nákup kila zlata:)? Pak přichází v úvahu různé investiční programy, kde si zlato nakupujete klidně po pár stovkách měsíčně, pravidelně, čímž eliminujete kolísání cen, průměrujete nákupy a kdykoliv si můžete nechat zaslat zlato ve fyzické podobě. Našim klientům doporučujeme program, kde mohou posílat peníze, kdykoliv, v jakékoliv výši a garantujeme jim i směnu nakoupeného zlata zpět na peníze, či zaslání fyzického zlata. Tento způsob investice má výhodu, že nepotřebujete jednorázově větší obnos peněz, neriskujete, že jsou nakoupili zrovna draze. Při začátku investice je Vám otevřeno tzv. váhové konto, kde se každá koruna přepočte podle aktuální ceny zlata na hmotnost. Každý měsíc tak navyšujete váhové konto zlata o gramy, podle zaslané částky a kdykoliv se můžete rozhodnout, jestli si necháte zaslat zpět fyzické zlato, ponecháte v bankovní úschově, směníte zpět na peníze jednorázově nebo si necháte zasílat měsíční rentu zpětným odprodejem zlata z vašeho váhového konta. Výhodou je i osvobození od dph, anonymita vlastnictví, rychlá směna zpět na peníze (3 dny) a hlavně udržení dlouhodobé hodnoty. Zlato nelze doporučit jako spekulativní nástroj pro krátkodobou investici, ale ideálně 10 a více let.
Na společnosti, kde se na 1 cihlu skládají stovky střadatelů. V Ostravě existovala ještě rok zpátky firma (už zanikla i s penězi klientů), kde jste si koupili zlato, ale to jste jim ponechali a oni vám vypláceli roční výnos – ve skutečnosti si 1 cihlu kupily min. desítky lidí a firma si pod záminkou prodeje zlata půjčovala peníze na jiné aktivity. Také existují „výhodné“ nabídky, kde získáte certifikát, že máte zlato a posíláte někde peníze, ale po letech zjistíte, že vám zbyl jen ten certifikát. Pokud někde zlato necháváte v úschově, zkontrolujte si, že je pojištěno do 100% hodnoty a zlato je účetně vedeno odděleně u společnosti, u které jste ho nakoupili, jako správa cizího majetku, kdy s ním daná společnost nemůže nakládat.
Máte-li zájem investovat do zlata, neváhejte se obrátit na specialisty Českého institutu finanční odpovědnosti přes kontaktní formulář níže, nebo přes e-mail / tel – viz. kontakty.