ČIFO - Najdete nás na Facebooku!

Pořídíte-li si nový vůz, již po vyjetí z autosalónu jeho hodnota klesá, po 3 letech se můžete dostat až na poloviční hodnotu oproti pořizovací ceně, a právě z těchto důvodů je dobré přemýšlet o pojištění GAP k havarijnímu pojištění, které zaručí 100% úhradu kupní ceny podle faktury (kupní smlouvy) i po letech.

Toto pojištění u nás zatím není příliš rozšířené. Původně se vztahovalo hlavně k leasingům, aby měla leasingová společnost jako vlastník vozidla zajištěno 100% plnění v případě totální škody. Dnes lze běžně sjednat jako připojištění k havarijnímu pojištění.

Pojištění GAP kryje rozdíl mezi pořizovací cenou vozu a časovou cenou. Při totální škodě nebo odcizení vozu je zpravidla pojišťovnou vyplaceno plnění ve výši hodnoty, jakou mělo vozidlo těsně před havárií. Pokud si tedy pořídíte vůz za 1.000.000 Kč a po 3 letech bude jeho hodnota 600.000 Kč, od pojišťovny byste ve většině případů dostali nižší hodnotu, než za kterou jste vůz pořídili a vyplacené pojistné plnění by stačilo pouze na ojetinu, popřípadě byste museli rozdíl do nové ceny doplatit ze svého nebo si vzít úvěr a vyplacené plnění použít jako akontaci. Máte-li sjednáno pojištění GAP k havarijnímu pojištění, bude Vám vyplacena 100% částka, kterou jste za vozidlo zaplatili při koupi.

Máme pro Vás srovnávač s osobním přístupem – kontaktujte nás.

Pojištění se vztahuje pouze na TOTÁLNÍ ŠKODU, tj. škoda, kdy je motorové vozidlo tak zničeno, že se již nevyplatí jej opravit nebo by náklady na opravu převýšily časovou cenu vozidla. Zároveň se vztahuje na případ odcizení vozu, kdy toto pojištění kryje i spoluúčast z havarijního pojištění, které se běžně sjednává na 5 – 10%, což v případě auta za milión není zanedbatelná částka. V těchto případech pojištěný, kterému vznikla škoda nahlásí škodu z havarijního pojištění, počká na výplatu plnění a rozdíl do původní kupní ceny obdrží z pojištění GAP. Pojištění zpravidla platí 3 roky, ale u některých pojišťoven lze prodloužit nebo zvolit jinou dobu.

Cena pojištění je závislá na značce vozu a předpokladu poklesu ceny za sjednané období. Připojištění GAP kryje pouze na rozdíl mezi vyplaceným plněním a pořizovací cenou. Nedávno jsme pojišťovali vůz za 1,3 mil. Kč, roční pojistné činilo necelé 4000 Kč, proto majitel neváhal a připojištění k havarijnímu pojištění využil. Některé značky jsou v hledáčku zlodějů oblíbenější a mít klid a jistotu, že si i při odcizení (či totální škodě) po letech můžete opět koupit zcela nový vůz, který již ztratil značně na hodnotě, za to určitě stojí.

Kupujete-li si nový vůz na úvěr, pak rozhodně není o čem přemýšlet. I v ostatních případech jde o velmi dobrou ochranu majetku za rozumné peníze. I když si pojištění sjednáte, přejeme Vám, ať jej nepotřebujete a nepříjemné události nemusíte řešit. Pokud budete potřebovat jakoukoliv radu z oblasti pojištění, neváhejte se obrátit na specialisty Českého institutu finanční odpovědnosti, kteří Vám mohou poradit on-line, mailem, telefonicky i osobně.

Autor: Petr Olašin