ČIFO - Najdete nás na Facebooku!

Pravidelně zveřejňujeme příběhy z praxe a události, které jsme pomáhali klientům řešit. S 1 z našich klientů jsme řešili hypotéku na rodinný dům, s tím že zároveň odprodá stávající byt a ze získaných prostředků, doplatí zbytek hypotéky své bance.

Pan Petr měl účet v bance 8 let, vždy bez zpoždění platil splátku a využíval Raiffeisenbank jako svou hlavní banku. Když požádal banku o předčasné splacení, následoval údiv, protože při splacení 2 roky před změnou fixace mu banka chtěla naúčtovat 10% z výše poslední mimořádné splátky. Díky tomu, že měl sjednanou službu „turbo splátky“ (možnost mimořádně 1 x ročně splatit až 25% nesplacené jistiny) se mu poplatek snížil na 7,5%. Což v číslech znamená 88.149 Kč + 500 Kč za vystavení souhlasu se splacením. Každý by asi věděl, co by s takovými provedl jiného, než úhrada pokutyNerozhodný.
Byť klientovi přepážkový pracovník sdělil, že je možné požádat o slevu a dá se předpokládat, že ke snížení nebo odpuštění poplatku dojde, vzhledem k vysokým obratům na účtu, dobré bonitě a pravidelnosti splátek, BANKA ŽÁDOST O SLEVU ZAMÍTLA. V době, kdy Ministerstvo financí chystá změnu zákona, který tyto nesmyslné a enormně vysoké poplatky omezí, je smutné, že se některé banky snaží vytěžit na poplatcích každou (devadesáti tisíci) korunu.
REKAPITULACE: Výše hypotéky byla 1.500.000 Kč. Klient za 8 let bance uhradil přes 700.000 Kč. Při konečném vyúčtování, vč. sankčních poplatků musí klient doplatit 1.271.626 Kč, což znamená, že ve skutečnosti splatil pouze 228.374 Kč. Jak to, že bylo po 8mi letech splaceno tak málo? V prvních letech jde většina ze splátky na úrok bance. V pravidelné splátce je tedy hrazena jistina a úrok. Ten je násobně vyšší než samotná splátka (jistina), proto u delších hypoték nemáte po 3, 5 letech téměř nic splaceno. Významně se poměr otáčí až v poslední třetině splácení, kdy už platíte hlavně jistinu.
V praxi vídáme i několika set tisícové pokuty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Banky dnes motivují klienty k delším fixacím, ale víte jistě, že v průběhu 10ti let nebudete muset řešit
  • Majetkové vypořádání při rozvodu, úmrtí…
  • Výrazná změna příjmu rodiny a nutnost pořízení jiné nemovitosti…
Dobře si ohlídejte ve smluvních ujednáních, máte-li možnost mimořádných splátek, jaká je sankce za předčasné splacení celé nebo části hypotéky, jaké jsou další poplatky spojené se správou a službami…
Budete-li potřebovat radu, porovnání bank nebo přímé sjednání hypotéky, neváhejte se na nás s důvěrou obrátit. Přejeme Vám, abyste takovýmto způsobem peníze nikdy neztratili.