ČIFO - Najdete nás na Facebooku!

Investiční zlato a stříbro mají za sebou od poloviny června pozitivní a dynamický cenový růst. A hned na úvod je nutné zdůraznit, že tou zásadní kvalitativní událostí, která přivodila obrat z letargie posledních pěti let, je právě úspěšné proražení linie odporu u 1360 USD/unci. V našich příspěvcích jsme několikrát podmiňovali, že právě tato zásadní linie (grafu 1 viz. níže) musí být pokořena k odstartování pozitivního dlouhodobého trendu.

Trvalo tedy mnoho měsíců, než se po sérii tří neúspěšných pokusů podařilo ceně zlata konečně zdolat zmiňovanou zásadní linii 1360 USD s logicky odpovídající cenovou akcelerací až k současné ceně 1555 USD/unci. Graf této události vidíte na dlouhodobém grafu 1.

Graf 1: Cena zlata za unci v USD, 2010-2019

  • ČIFO aktuality investice ZLATO1 Cena zlata za unci v USD, 2010-2019

Průlom přes linii 1360 USD (červená přerušovaná linie) znamenal zásadní impuls k dlouhodobému vzestupnému trendu. Tím byla dokončena dlouhodobá obratová formace v podobě „misky“ (v grafu černý oblouk dole).
Zdroj: EKKA-Gold/Guidants

Cyklické trendy trvají 10 i více let…

Poslední trend tohoto druhu jsme zaznamenali mezi lety 2001-2011, kdy zlato vystoupalo z 260 USD na 1922 USD/unci, tedy úctyhodných +650 %. Právě naše četné ukazatele nám potvrzují, že z dlouhodobé perspektivy se nachází zlato a stříbro v ranné fázi dlouhodobého vzestupného trendu.
Odhlédnuto od běžných krátkodobých cenových propadů, se dá předpokládat, že i aktuální trend předstihne ty minulé. Aktuální odstup od cenového maxima zlata (z roku 2011) k dnešní ceně v USD je „jen“ 28 %. Pak už by čekaly nové neprobádané terény…

Cenové korektury patří k trendu…

Mezi 5. – 10. zářím se propadla cena zlata za unci ve „špici“ o téměř 5 %. U mnohých investorů vyvolala tato korektura značnou nervozitu. Jakkoliv se toto obchodování zdá býti hektické a nervózní, zapadá přesto tento vývoj do námi sledovaných dlouhodobých trendů, u kterých jsou cenové korektury v tomto rozsahu pochopitelné a v podstatě nevinné.
Konkrétně tedy: cena zlata za unci v USD od poloviny letošního května vzrostla z 1270 USD/unci na 1565 USD, plus 23 %. Od tohoto maxima klesla 10.9.2019 o necelých 5 %.
Z tohoto pohledu mnoho povyku pro nic a klasifikujeme propad jako zdravou korekturu na cestě vzhůru.

Námi sledované indikátory, jako například Optix, který měří náladu investorů na trhu, námi prognózované hodnocení potvrzují. Historie tohoto indikátoru ukazuje, že v silných fázích vzestupného trendu je dosaženo hodnoty nad 80 % optimistických investorů zpravidla dvakrát, než nastane významnější cenová korektura (viz graf 2).

Graf 2: Indikátor optimismu na trhu Optix (horní polovina grafu – černá křivka cena zlata v USD, spodní modrá Optix v procentech)

ČIFO aktuality investice ZLATO2 Indikátor optimismu na trhu Optix_kopie

V silných fázích trendu dosáhne Optix indikátor přes 80 % optimismu podruhé (vodorovná červená přerušovaná linie), než dojde k výraznější cenové korektuře.
Zdroj: Sentimenttrader.com/ komentář EKKA-Gold

Korektury v etablované vzestupném trendu zpravidla představují příležitost k nákupu…

Aktuální korektura je viditelná na grafu 3. Událost v grafu je označena šedou elipsou vpravo nahoře.

Graf 3: Cena zlata v USD/unci, od počátku roku 2019

ČIFO aktuality investice ZLATO3 Cena zlata v USD za unci od počátku roku 2019

Za poslední 4 měsíce přidalo zlato na tempu o 23 %. Aktuální cenová korektura -4,6 %. Z pohledu námi sledovaného dlouhodobého trendu se jedná jen o klasickou korekturu na cestě vzhůru.
V etablovaném vzestupném trendu platí „Trend is your Friend.“
Zdroj: EKKA-Gold

Jak vypadá aktuální situace u stříbra?

Stříbro aktuálně kopíruje cenový vývoj zlata, s typicky vyšší volatilitou, jak se říká „visí na témže laně“. Také u stříbra nastal pozitivní trendový zvrat prolomení hodnot 16,0 – 16,50 USD/unci.

Graf 4: Stříbro v USD za unci 2018–2019

ČIFO aktuality investice ZLATO4 Stříbro v USD za unci 2018–2019

Stejný zásadní průlom jako u zlata k nastartování dlouhodobého trendu představovala u stříbra bariéra nad 16,5 USD/unci, kde došlo ke prolomení sestupné sestupného trendu (červená přerušovaná linie v grafu) a horizontální linie odporu (šedá linie). Celá událost je v grafu popsána elipsou vpravo.
Zdroj: EKKA-Gold

Prognóza zlata do konce roku 2019

Vysoká dynamika vzestupného trendu zatím nevykazuje významnější známky únavy. Je pravděpodobné, že cena zlata bude pokračovat ve vzestupu dříve, než nastane razantnější korektura.
Běžné korektury v řádu mínus 5 % jsou potvrzením dlouhodobého trendu.

U zlata nám z našich sledovaných indikátorů vyplývá, že by cena v USD mohla dosáhnout t v průběhu roku ceny 1647/1650 USD za unci, než by mělo dojít k rozsáhlejší korektuře.

Základním předpokladem zůstává, že nesmí by porušen aktuálně etablovaný pozitivní trend u výše zmiňované linie u 1360 USD/unci (v graf 1- červená přerušovaná linie).

Autor: Zdeněk Ďuriš, Ekka gold

Čtěte také: 

Když mluví zlato, mlčí svět

Manipulace s penězi

Bez peněz pro hypotéku do banky nelez

Spojili jsme výhody srovnávače a osobního přístupu

Proč refinancovat hypotéku k jiné bance, i když získáme stejný úrok?