ČIFO - Najdete nás na Facebooku!

Před více než rokem a půl jsme upozorňovali na novelu zákona o silničním provozu, která vstoupila v platnost 20. února 2016 a v rámci prevence rozdávali reflexní prvky zdarma.

Byť jsem jako řidič vnímal určité zlepšení v používání reflexních prvků chodců, s příchodem sychravých podzimních dnů, v kombinaci s posunem času se za volantem až děsím, jak opět mnoho chodců toto riziko neřeší a podceňuje.  

Neosvětleného chodce spatří řidič z 18 metrů

Přitom neosvětlený chodec jde v noci vidět z pohledu řidiče jen z 18 metrů, označeného reflexními prvky na 200 metrů. Vozidlo jedoucí rychlosti 90 kilometrů za hodinu ujede za 1 vteřinu vzdálenost 25 metrů, při 72 km/h je to 20 metrů a při 50 km/h 14 metrů. Stačí chvilková nepozornost řidiče, který si například přepíná písničku, přelaďuje rádio, pohledem koukne na mobilní telefon, či „jen“ odpovídá na sms zprávu a v pouhé  vteřině dojde k tragédii.

Jak být dobře vidět

Svícení mobilem nic neřeší, byť v rámci možností může pomoci mírně zvýšit viditelnost, ovšem zdaleka ne ze všech směrů. Chodci si většinou svítí spíše pod nohy ve sklonu, kdy řidič vozu uvidí světlo pozdě. Pokud jdeme po vozovce vlevo, je dobré mít reflexní prvek nad pravým kotníkem a zároveň nad zápěstím pravé ruky, a to z důvodu, že pravá strana je blíže vozovce a zvýší se tak viditelnost.

Vaše bezpeci je pro nas dulezite CIFO Program pomoci a podpory

Chodci nejsou nesmrtelní

V podzimním a zimním období umírá na cestách nejvíce chodců. Zbytečně! Jen za loňský rok zemřelo 111 chodců. Z toho 66 v noci, kdy je výrazně menší provoz a pohyb chodců. Smutné je i to, že k 28 úmrtím chodců došlo na přechodech pro chodce. Mnoho chodců žije v domnění, že mají absolutní přednost, což není pravda. Na pozoru je nutné se mít na více proudové komunikaci, kde dochází ke smrtelným srážkám z důvodu, že řidič pomalejšího pruhu chodce pustí, zatímco řidič v levém pruhu pokračuje dál.

Na lidi apeluje i nová kampaň CHODCI NEJSOU NESMRTELNÍ, kdy jsou na 10 reálných videích ukázána skutečná nebezpečí ohrožující chodce. Kampaň můžete shlédnout na tomto odkazu: http://chodci.tytozvladnes.cz, spot věnovaný viditelnosti chodců si prohlédněte zde: http://chodci.tytozvladnes.cz/spot/viditelnost.

Dávejte na sebe a své blízké pozor a chovejte se na cestách ostražitě, ať jste chodcem, či řidičem.

Mohlo by Vás také zajímat:

Starší článek o reflexních prvcích a novele zákona o silničním provozu

Reálné případy řešené jedinečnou asistenční službou PROGRAM POMOCI A PODPORY

Pojištění invalidity – přežitím vážné nemoci starosti nekončí

Zdánlivě drobný úraz – říznutí. Plnění 90000 Kč. Nezapomeňte hlásit trvalé následky.

 

Petr Olašin