ČIFO - Najdete nás na Facebooku!

ČIFO – Český institut finanční odpovědnosti organizuje ve firmách školení „Finanční gramotnosti“. Postupně budeme na našich stránkách uvádět příběhy, jak školení „Finanční gramotnosti“ může zaměstnancům firem pomáhat.

Finanční plán – souhrn současného stavu
Účastníkům školení pokládám dotaz, zda vědí, jaké mají sjednané produkty a kolik platí celkem měsíčně za uzavřené smlouvy. Po skončení školení se mně stává, že za mnou přicházejí účastníci a ptají se, jak to zjistit a případně napravit.
Je to jednoduché. Stačí, když požádají naše specialisty o pomoc se sestavením finančního plánu. V čem ta pomoc spočívá. Postupně si probereme, jak zjistit zda jste dostatečně finančně připraveni na stáří, zda v případě nemoci nebo pracovní neschopnosti dokážete i nadále zabezpečit svoji rodinu a sebe.
V první řadě je nutné prostudovat všechny smlouvy, které máte uzavřeny. Ať se to týká stavebního spoření, penzijního připojištění nebo nově doplňkového penzijního spoření tzv. III. pilíře, pojištění auta, domu, domácnosti, životního pojištění nebo investování.
Tab. č. 1: Ukázka výdajů v rodině

Současné měsíční výdaje:

2 277 Kč

 Hypotéka 

1 500 Kč

 Stavební spoření František

2 746 Kč

 Povinné ručení vozidel František

897 Kč

 KŽP František

257 Kč

 Pojištění domu (3.078 Kč/rok)

300 Kč

 ŽP Monika

500 Kč

 Stavební spoření Oldřich

500 Kč

 Stavební spoření Jindřich

8 977 Kč

Měsíční výdaje celkem
Když specialista zpracuje současné měsíční výdaje, tak máte teprve základní informaci. Určitě namítnete, že si to můžete zpracovat sami. Ano máte pravdu. Když si vezmete měsíční výpis z bankovního účtu, kalkulačku a tužku s papírem, tak to dokážete sami.
Ale příště si povíme o dalších informacích, které si už sami nedokážete zpracovat a zjistíte, že jsou velmi užitečné.
Co myslíte, není lepší takovéto záležitosti řešit za pomocí našich specialistů? Pokud se obrátíte na naše specialisty, tak Vám rádi všechno vysvětlí a odborně poradí.