Pokud jste 1 z 401 223 , kteří využili přerušení splátek úvěrů a hypoték, tak v 31.10.2020 tato možnost končí v listopadu již budou splátky standardně strhávány. Zaznívají sice hlasy k prodloužení moratoria odkladu splátek, ale banky jsou proti a patrně budete standardně splácet. O přerušení splátek požádalo zhruba 13% klientů bank a odloženy byly splátky úvěrů v objemu 445 miliard korun. Jak jsme již uváděli, přerušení nebylo zadarmo a klientům naskakoval úrok, který bude uhrazen na konci splatnosti. Zjednodušeně lze říct, že úvěr se tak prodražil o 1 – 2 splátky, dle typu úvěru a úrokové sazby.
Pokud byste měli problém dostát svým závazkům, banky jsou v této době připraveny vyjít klientům vstříc, důležité je však KOMUNIKOVAT, a to dříve, než se dostanete do finančních problémů. Ti, kteří si vzali něco z článku FINANČNÍ PLÁN S TUŽKOU V RUCE a mají přehled o svých příjmech a výdajích si dokáží spočítat, jak ovlivní jejich rodinný rozpočet splácení úvěrů. Banka Vám raději vyjde vstříc konsolidací půjčky, prodloužením splatností = snížení splátky nebo i dočasným krátkodobým přerušením, než aby musela vymáhat dluh soudní / exekuční cestou. Pokud nemáte záznam v registru neplatičů, lze úvěr převádět i mezi bankami a získat tak často ještě výhodnější sazbu – viz. níže.
Možná Vás také občas překvapí reklama o strašně levné a neskutečně výhodné půjčce. Když se oprostíme od skutečnosti, že půjčka není výhodná snad nikdy, kromě pořízení bydlení a i tam se musí licitovat, porovnávat, vyjednávat… zaujme fakt, že na deklarovanou sazbu se málokdo dostane, nebo snad máte hypotéku za 1,49% a spotřebitelský úvěr za 2,99%? PODÍVEJTE SE NA RPSN VE VAŠÍ SMLOUVĚ A BUDETE VĚDĚT, KOLIK PŮJČKA SKUTEČNĚ STOJÍ. Banky Vám málokdy dají sazbu, kterou propagují v reklamě, protože musí i vydělávat:). Např. v Zonky mají reklamu na úvěr na cokoliv od 2,99% a prý až 8% klientů tuto sazbu získalo, ale zatím jsme nenarazili na jediného klienta s touto sazbou a pokud se dá na tuto sazbu dostat, nejen u zmíněné Zonky, tak až několikanásobným přeúvěrováním. V praxi tedy získáte půjčku u banky A (např. Za 7%), po čase vidíte u banky B výhodnější sazbu (4,99%), tak oslovíte svou banku, že chcete snížit sazbu, ale často Vám banka A řekne, že Vám nemůže slevit více než o x% (např. Na 5,9%). Přejdete tedy k bance B a získáte sazbu 4,99%. Po měsíci dáte žádost o refinancování úvěru své původní bance A a ta Vám dá sazbu 3,9%. Pokud máte dost energie a vytrvalosti, můžete postup opakovat než se dostanete k „rozumné sazbě“ kolem 3%. Pokud převádíte půjčky, zjistětě si poplatky za předčasné splacení úvěru. Některé banky nemají poplatek za sjednání ani mimořádné splátky, některé Vám naúčtují poplatek 1%, což celou operaci znevýhodní a převody tam a zpět pak ztrácí smysl a finanční úsporu. Pozor také na dárečky ke smlouvám, které v případě odchodu zaplatíte právě 1% poplatem z mimořádné splátky.
Je třeba upozornit také na nabídky ultravýhodných sazeb například jedné „ruské banky od 1,99%“ u spotřebitelských úvěrů, což je sazba blízká spíše hypotékám. Proč má tato půjčka RPSN přes 8% a splátka vychází dráž než 7% úvěr? Vtip je v tzv. bonusu na konci, kdy Vám banka při splnění podmínek vrátí část peněz zpět. Stáváte se tak trochu zajatcem podmínek, ztrácíte možnost refinancovat a obecně tyto půjčky moc nedoporučujeme.
Nemáte-li chuť vyjednávat s bankami o podmínkách, svěřte se do péče specialistů Českého institutu finanční odpovědnosti (www.cifo.cz), kteří za Vás podmínky vykomunikují a sazby Vám pravidelně v rámci řádné péče o klienta hlídají. Klesnou-li sazby na trhu, dostanete o tom informaci a rozhodnete se, jestli půjčku převést.
Autor: Petr Olašin