Bezesné noci mnoha poradců mohou skončit, provize nebudou rozloženy na 5 let, prozatím…
Poslanecká sněmovna se v pátek 13.11.2015 rozhodla nepodpořit novelu zákona o pojišťovnictví. Ke schválení zákona, který byl primárně implementací evropské směrnice, chyběly tři hlasy. Ze 74 potřebných hlasů bylo jenom 71 pro.
Kámenem úrazu se u jinak nekonfliktní normy stal návrh na úpravu systému provizí pro zprostředkovatele pojištění. Andrej Babiš se kvůli němu dostal do sporu s poslancem ČSSD Ladislavem Šinclem, který původně navrhl omezení provizí. Koalice se posléze dohodla, že dojde k rozložení výplaty provizí pojišťovacím zprostředkovatelům na pět let.
Protože však nebyl schválen zákon jako celek, žádná pravidla se měnit nebudou.
Poslanci nepřijali ani novelu zákona o pojišťovnictví, jejíž účinnost měla nastat od 1.1.2016, v souladu s evropskou směrnicí Solvency II. Podle Andreje Babiše za to hrozí Česku pokuta od Evropské komise, protože bude Česká republika zřejmě jedinou zemí unie, která nesplní pravidla nové evropské směrnice. Novela je měla zavést, dnešním dnem ale její legislativní pouť skončila a vláda ji zřejmě bude muset předložit znovu.
Dobrou zprávou pro poradce tedy je, že nedošlo k omezení výše provizí u produktů životního pojištění a rozložení její výplaty na dobu 5ti let. Zároveň by toto však měli mnozí brát jako varovný signál, s tím, že produkci nelze stavět pouze na tomto typu produktu. Kdyby onen zákon dnes prošel, velmi pravděpodobně by ztratilo práci několik tisíc PPZ, kteří by neustáli nižší odměny z IŽP a 2leté doplácení storen za smlouvy sjednané do konce roku 2015.
ČIFO již od samého počátku podporuje právě produkty, kterých se změna zákona nedotkne a pomáhá tak tvořit manažerům a poradcům
pasivní příjem. Je to sice pracnější cesta, zato stabilnější, s dlouhodobou perspektivou. Tentokrát si mnozí oddechli, ale štěstí přeje připraveným a nám se potvrdilo, že budování a podpora
CÍLENÝCH STRATEGIÍ a
dlouhodobé partnerství s klienty, je cesta správným směrem.