ČIFO - Najdete nás na Facebooku!

Když nastolím otázku, jestli účastníci školení finanční gramotnosti nebo klienti vědí, jak se dá uspořit, tak začnou nářky, jaký mají malý plat, jak se z toho nedá uspořit apod.

A jen tak mimochodem pak zjistím, že i když zaměstnanec pracuje ve skladu, tak spolu s manželkou dokázali podporovat syna, při studiu na vysoké škole. Tady je vidět, že si to lidé ani neuvědomí a jsou schopni nevědomky, dát dohromady velké finanční částky.

Většina lidí si totiž myslí, že musí být člověk velmi bohatý, aby si splnil náročné cíle. Není to pravda.

Příklad z praxe:

V minulých dílech jsme si vysvětlili, jak je důležité udělat ve svých financích pořádek. Ve čtyřech dílech jsme si ukázali, jak se dá vytvořit „Souhrn současného stavu“. Při zpracování takového souhrnu jsem zjistil, že můj známý platí měsíčně 4.450 Kč za hypoteční úvěr.

Navrhl jsem mu, že existuje tzv. „dopředné refinancování“, které bychom mohli vyřídit. V bance jsem všechno potřebné zařídil a ušetřil jsem známému 1.500 Kč na měsíční splátce. Přitom jsem mu vysvětlil, že může ještě ušetřené peníze zhodnotit. Když si uvědomíme, že jsme zvyklí měsíčně platit určitou částku, v našem případě 4.450 Kč a zvládáme to, tak když budeme pečliví, zaplatíme za hypoteční úvěr 2.950 Kč a 1.500 Kč můžeme spořit. Chce to jenom být pečlivý a ušetřené peníze zbytečně neutrácet. Nyní si ukážeme na jednom velmi známém produktu, jak se pečlivost vyplácí. Když si založíme velmi známé stavební spoření, tak 1.500 Kč x 12 měsíců = 18.000 Kč. Za rok přidáme pouhé 2.000 Kč a máme vložených potřebných 20.000 Kč. Takovýmto způsobem našetříme za 6 let okolo 135.000, jenom díky tomu, že jsme zůstali odpovědní a pečliví. Samozřejmě, že jsou i jiné možnosti spoření nebo investování.

Co se stalo u mého známého. Pokud platil měsíčně 4.450 Kč, tak v supermarketu zaplnil jenom polovinu nákupního vozíku. Protože mě neposlechl, tak si nyní zaplní celý nákupní vozík. Jsem přesvědčen, že když je člověk pečlivý a odpovědný a hlavně nechá si odborně poradit, může si plnit různé své záměry nebo životní cíle.

 

Co myslíte? Není lepší si raději nechat poradit od našich specialistů a ušetřit své peníze?

Ing. Vladimír Tureček