ČIFO - Najdete nás na Facebooku!

Chystáte se koupit nebo prodat vozidlo? Pak je dobré si ohlídat formálně několik věcí. ČKP při uplatňování nároků dle zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, vychází z údajů zapsaných v registru silničních vozidel. Stává se, že vyjde najevo, že zápis v registru není aktuální a je na původním vlastníkovi, aby prodej vozidla a změnu doložil.

Kupní smlouva

I když občanský zákoník pro platné uzavření kupní smlouvy nevyžaduje písemnou smlouvu, je velice rozumné ji sepsat a mít uschovanou. V kupní smlouvě nezapomeňte uvést identifikační údaje prodávajícího i kupujícího, předmět koupě vč. SPZ, VIN a čísla velkého TP, datum prodeje, kupní cenu a podpisy prodávajícího i kupujícího.

Máme pro Vás srovnávač s osobním přístupem – kontaktujte nás.

Ukončení povinného ručení a založení nového

Pokud již nevlastníte vozidlo, je nutné oznámit tuto informaci pojišťovně a ta vám vrátí nespotřebované pojistné. Nestačí pouze přestat platit pojistné, to by pojišťovna určitě vymáhala. Nový vlastník by měl při přepisu doložit platnou zelenou kartu, ideálně již na něj.

Doporučujeme nepředávat doklady od vozu a ukončovat povinné ručení do doby, než bude převedeno na nového majitele. Přepis na registru raději zajistěte spolu s novým vlastníkem a nespoléhejte, že po podpisu kupní smlouvy vše sám vyřídí. Ušetříte si tak mnoho problémů, které mohou nastat.

Skrytá úskalí při prodeji a koupi vozu. Srovnání povinného ručení s osobním přístupem.

Skrytá úskalí při prodeji a koupi vozu. Srovnání povinného ručení s osobním přístupem.

Lhůty na přepis a evidenční prohlídku

Na přepis vozidla je dle § 8 zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích pouze 10 pracovních dní. Nedodržení lhůty je bráno jako přestupek, za který může být uloženo až 50.000 Kč pokuta a zároveň dosud evidovanému vlastníkovi hrozí další náklady za dopravní přestupky, které spáchá již nový majitel vozu.

O změnu v registru vozidel může požádat i předchozí majitel i bez součinnosti kupujícího dle (§ 8a zákona č. 56/2001 Sb. Musí však dodat veškerou dokumentaci včetně evidenční kontroly vozu, která není starší než 30 dní.  

Dokumenty potřebné k přepisu vozu:

  • doklady obou smluvních stran(popř. plná moc s ověřeným podpisem)
  • velký a malý TP
  • zelená karta,
  • protokol o evidenční kontrole max. 30 dní starý
  • doklad o převodu vlastnického práva k vozidlu (v případě postupu dle § 8a)
  • doklad o úhradě správního poplatku za přehlášení vozidla ve výši 800 Kč
  • v některých případech se hradí i ekologická daň.

Potřebujete-li spočítat nové povinné ručení, havarijní pojištění, zkonzultovat další připojištění, neváhejte kontaktovat specialisty ČIFO – Českého institutu finanční odpovědnosti a.s.

Mohlo by vás taky zajímat:

Spojili jsme výhody srovnávače a osobního přístupu

GAP – garantovaná ochrana majetku

Vše o havarijním pojištění

Asistenční služby pomohou na cestách vyřešit nejeden problém

Základní povinné ručení se nemusí vyplatit

Sankce za neplacení povinného ručení je zpět

Povinné ručení na život – ODPOVĚDNOST