ČIFO - Najdete nás na Facebooku!

I když byly 1.4. ze strany ČNB sníženy limity úvěrových ukazatelů pro poskytování hypoték a banky mají možnost v těchto dobách přijmout i klienta, kterého dříve úvěrovat nemohly (viz. článek ZDE), v praxi je to někdy přesně naopak. Důvodem je zajištění stability a ochrany současného hypotečního portfolia. Pojďme se podívat, které ze 4 zvýhodnění klientům patrně nepomohou:

Snížení REPO sazby v březnu, celkem o 1,25% ≠ snížení sazeb pro klienty

I když ČNB ve 2. polovině března 2020 snížila 2x úrokové sazby, které mají zpravidla vliv na výši úroků spotřebitelských úvěrů a hypoték, banky na toto opatření nereflektovaly a nadále drží úrokové sazby, které byly nastaveny dříve. Důvodem je, že se snaží si vytvořit finanční polštář na období, které lze v tuto chvíli těžko odhadnout i kompenzovat minulé období, kdy byly poskytovány úvěry na bydlení s minimální marží, kvůli poklesu hypoték (právě kvůli omezením ČNB – viz. článek „Další brzda hypoték„).

Pomůžeme ONLINE – info@cifo.cz / 736 472 120 (tel., viber, sms)

Zvýšení LTV – limitu výše hypotéky v poměru k poskytnutému úvěru z 80% na 90%

Tady máme informaci, že banky využijí povolení poskytovat úvěry až do 90% odhadní ceny nemovitosti a může to tak pomoci klientům, kteří nemají dostatek vlastních úspor.U refinancování nadále platí mírnější proces schvalování. 

Zvýšení DSTI – poměr mezi měsíční splátkou všech splácených úvěrů a měsíčním čistým příjmem ze 45% na 50%

I když ČNB zvýšila možné zadlužení až na 50% z celkového čistého příjmu, některé banky naopak v rámci vlastní stability tento ukazatel snížily na 40%. Jestliže tak splátka hypotéky mohla u klienta s 20.000 Kč čistého dosahovat 10.000 Kč měsíčně, reálně tak některé banky budou poskytovat max. splátku ve výši 8.000 Kč a klient bude muset prodloužit splatnost, aby na úvěr vůbec dosáhl.

Ukazatel DTI zcela zrušen

Šlo o poměr čistého příjmu k výši dluhu, kdy maximální dluh nesměl přesáhnout 9násobek ročního příjmu. Zde je pravděpodobné, že nebude ze strany bank omezováno, neboť hlídání poměru příjmu a splátek je dostatečným ukazatelem schopnosti splácet. 

Máte-li zájem o další informace, chcete vypočítat výši splátky hypotéky, neváhejte nás kontaktovat. Jsme připraveni Vám pomoci, spojit se s Vámi telefonicky, e-mailem, videokonferenčně a řešit Vaše potřeby i v této době na dálku.

Čtěte také:

Na kolik vyjde přerušení splátek úvěru? Zdarma rozhodně nebude!

Proč refinancovat hypotéku k jiné bance, i když získáme stejný úrok?

Bez peněz pro hypotéku do banky nelez

Spotřebitelské úvěry – neplaťte více než musíte

Seniorská hypotéka

Spojili jsme výhody srovnávače a osobního přístupu

Autor: Petr Olašin