ČIFO - Najdete nás na Facebooku!

Zlato se nám opět přehouplo přes 2000 USD za unci a mnoho lidí si říká, že do zlata začnou investovat. Je rozumné v této době do zlata investovat?

Na to není jednoznačná odpověď. U všech investic doporučujeme rozdělení na více aktiv, tedy neinvestovat vše na jednu kartu – typicky akcii nějaké firmy, dluhopis firmy xy, kdy můžete skončit i s nulou. Do zlata je obecně doporučeno uložit 5 až 20% majetku. Zlato jako takové, pokud se bavíme o fyzickém zlatě, nikoliv „papírovém“ má výhodu, že uchovává DLOUHODOBOU HODNOTU. Ovšem krátkodobém horizontu jeho hodnota kolísá podobně jako akcie. Rozhodujete-li se pro investici do zlata a máte-li jasno v tom, že „papírové“ zlato nechcete, tak byste se měli rozhodnout jakou formou jej nakoupíte a jaký typ:

Jednorázová forma nákupu zlata

Výhodou je, že Vám zlato dojde v pojištěné zásilce, popř. si je rovnou osobně vyzvednete a dovezete domů. Je dobré si rozumně nastavit pojištění domácnosti a zvýšit limity na cennosti a věci zvláštní hodnoty v trezoru i mimo něj (do povolených limitů a s dodržením předepsaného zabezpečení).

Nevýhodou je, že právě tady pocítíte největší kolísání. Pokud zlato kupujete pro uchování hodnoty, je lepší aktuální vývoj moc nesledovat, protože počítáme-li s horizontem 10 a více let, mělo by zlato fungovat spolehlivě.

Pravidelná investice na váhové konto

Výhodou tohoto produktu je, že nemusíte investovat jednorázově desítky až stovky tisíc, ale na účet společnosti, která za vás zlato nakupuje posíláte dle možností platby. Je jedno, jestli si dáte týdenní nebo měsíční trvalý příkaz, popř. posíláte aktuálně volné prostředky, podle toho kolik měsíčně uspoříte. Při každé platbě se vám zvýší hodnota váhového konta, obdržíte informační e-mail a přes webové stránky si můžete jak zkontrolovat aktuální celkový stav, tak zadat buď:

  • Zpětný jednorázový odkup v Kč na Váš účet
  • Nastavení pravidelného odkupu formou měsíční renty
  • Zaslání slitku dle stavu váhového konta a vybraných gramáží (u 1, 10 g je vyšší přirážka než u větších slitků)
  • Kombinace výše uvedeného (např. zpětně odprodáte zlato z váhového konta za 50.000 Kč a necháte si poslat 2 unce fyzicky domů pro úschovu a zbytek váhového konta necháte uloženo v bankovním trezoru s pojištěním na 100% hodnoty)

Typ zlata, který lze zakoupit – šperky, medaile, nugety

Nejsou investiční zlato a proto jsou zatíženy dph a náklady na výrobu. Nelze říct, že tento typ investice nedoporučujeme, ale je určen spíše fajnšmekrům, kteří ví, že některé typy mincí mohou narůstat na sběratelské hodnotě a jejich cenu netvoří pouze cenný kov.

Zlaté investiční slitky, cihly a mince

Mají tu výhodu, že jsou osvobozeny od dph a při prodeji nemusíte platit daň ze zisku, pokud mezi nákupem a prodejem uplyne delší doba než 1 rok. Navíc si lze jak při pravidelné investici uvedené výše, tak jednorázově volit kombinaci slitků. S klienty jsme mnohokrát řešili, že chtěli koupit např. 1 kg investiční cihlu, ale nakonec se rozhodli pro více méně gramových cihel z důvodů možnosti případného prodeje po částech. Kilovou cihlu v případě nutnosti musíte prodat celou. Rozřezat jí opravdu nemůžete, chcete-li jí dobře prodat. Naopak deset 100 g cihliček můžete směnit za peníze, podle potřeby v době, kdy je ideálně zlato cenově výše než při nákupu.

Vývoj ceny zlata za poslední 3 měsíce (15.1. – 14.4.2022)

vývoj ceny ZLATA za 3 měsíce

Vývoj ceny zlata za poslední 3 roky (15.4.2019 – 14.4.2022)

vývoj ceny ZLATA za 3 rokyVývoj ceny zlata za poslední 10 let (15.4.2012 – 14.4.2022)

vývoj ceny ZLATA za 10 letMáte-li zájem o více informací k možnostem nákupu zlata, ať jednorázově nebo pravidelným spořením do zlata, neváhejte nás kontaktovat. Naší specialisté s vámi projdou jednotlivé možnosti a doporučí optimální řešení.

Čtěte také:

Autor: Petr Olašin