ČIFO - Najdete nás na Facebooku!
Aktualizovali jsme pro vás přehlednou tabulku splátek hypoték při různé výši úvěru, úrokové sazbě i splatnosti. Ano, je spoustu jednoduchých kalkulaček a srovnávačů, ale ty často fungují pouze s aktuálními daty, které nejde měnit. Výhodou tabulky je i to, že přehledně vidíte např. splátku hypotéky při původní sazbě třeba 2% a lze si přibližně odvodit, co vás čeká při změně fixace, která se v roce 2023 týká cca 150.000 klientů. A nebude to změna příjemná. Když se podíváme do tabulky na hypotéku ve výši 4.000.000 Kč, tak při sazbě 1,9% a 25 leté splatnosti byla splátka 16.800, zatímco při úroku 6% bude splátka skoro 25.800 Kč, což je 9000 Kč měsíčně z rodinného rozpočtu pryč. V těchto případech je potřeba již dopředu vyjednávat se stávající bankou a pokud by se nepodařilo dohodnout na dobré sazbě, chystat se i přechodu – refinancování. Rozdíl 1% mohou být tisíce měsíčně ve splátce a rozdíly mezi bankami jsou dost zásadní.

Orientační splátku hypotéky si můžete také spočítat v online srovnávači hypoték – ZDE.

Jak pracovat s tabulkou výše splátek hypotéky?

Záměrně je vytvořena tak, aby se z ní dalo jednoduše odvozovat. Sazby k 30.6.2023 se pohybují od 5,39 do 7%, průměrně kolem 6%. . Zvažujete-li hypotéku 5 mil., stačí si najít buď základní tabulku 1 mil. a vynásobit 5, nebo tabulku 2,5 mil. a vynásobit 2. Splátka bude odpovídat aktuálním sazbám, pokud se podíváte na řádek s úrokovou sazbou 6%. ČIFO HYPOTÉKY 2023 tabulka splátek, kalkulačka, porovnání Tabulka slouží pro základní představu. Pro získání hypotéky je potřeba splnit další parametry poskytovatele. Celková výše měsíční splátky (resp. všech vašich splátek) by neměla přesáhnout polovinu čistého příjmu (od 1.7.2023 ze strany ČNB zrušeno, ale banky si bonitu interně budou hlídat i nadále), a výše hypotéky nesmí překročit 8,5násobek (9,5 u žadatelů do 36 let) čistého ročního příjmu a vlastní zdroje by měly být optimálně 20% ze zástavní ceny nemovitosti(í) – u žadatelů do 36 let min. 10%. Více v nedávném článku ZDE.

Máte-li zájem o konkrétní kalkulaci, ověření sazby při změně úrokové sazby nebo jen konzultaci, neváhejte se obrátit na naše specialisty. Mail: info@cifo.cz

Mohlo by Vás také zajímat:

Naše služby – úvěry a hypotéky

ČNB od 1.7.2023 upravila pravidla pro splátky hypoték. Jak to ovlivní žadatele?

Hypotéky – změna pravidel od 1.4.2022: Drahá nemovitost financovaná drahou hypotékou.

Hypotéky retrospektivním pohledem. Se sazbami to šlo od desíti k pěti i od 13 k 1,3?

Připravte se na vyšší výdaje

Naučte se správně utrácet! Aneb článek o tom, že brát od klientů peníze je snadné, naučit je správně utrácet a motivovat, mnohem těžší.

Jak nejlépe vybrat a uzavřít pojištění pracovní neschopnosti?

Jak správně nastavit životní pojištění, aby Vás ochránilo? Pomůžeme ONLINE.

Připravte si plán v době krize, místo večera u televize. S tužkou a papírem to zvládne každý.